pielęgnacja skóry atopowej

Problemy skórne potrafią być bardzo uciążliwe, zwłaszcza jeżeli przyjmują przewlekłą formę. Tak jest w przypadku atopowego zapalenia skóry (AZS), choć nie jest to choroba rzadko spotykana, nadal nie ma na nią skutecznego lekarstwa. Jedyną opcją jest minimalizowanie objawów, poprzez odpowiednią pielęgnacje skóry, zwłaszcza latem, kiedy narażona jest na wysokie temperatury.

 

Co to jest skóra atopowa?

Atopowe zapalenie skóry to nie choroba chwilowa, lecz towarzysząca chorej osobie przez całe życie. Zazwyczaj do jej objawienia się dochodzi już u noworodków albo u dzieci przed ukończeniem 7 roku życia. Za pojawienie się choroby mogą odpowiadać różnorodne czynniki, ale najczęściej jako winne wymienia się: geny (gdy rodzice mają AZS, dziecko może je odziedziczyć), czynniki środowiskowe (alergeny występujące w otoczeniu), nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu immunologicznego.  Chora skóra pozbawiona jest ochronnej warstwy lipidowej, którą posiada każdy człowiek, przez co podatna jest na substancje drażniące oraz szybkie przesuszenie.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Choroba często bywa mylona z łuszczycą ze względu na podobieństwo objawów, jakimi są wykwity na skórze. W AZS są to tzw. wypryski atopowe. Najczęściej pojawiają się one w miejscach, które zostały poddane działaniu drażniącej skórę substancji. W takiej sytuacji na skórze (wysypka może pojawić się na niewielkim obszarze lub pokryć znaczną część ciała) pojawiają się rozległe swędzące zaczerwienienia. Dodatkowym problemem jest istnienie na plamach pęcherzyków, niewielkich grudek, które po rozdrapaniu (swędzeniu trudno się oprzeć, zwłaszcza w przypadku dzieci) uwalniają sączący się płyn utrudniający leczenie.

Skóra atopowa a ciepło

Sezon letni (podobnie jak sezon grzewczy) jest okresem szczególnym dla osób z atopowym zapaleniem skóry. Nadmierne ciepło sprawia, że skóra zaczyna bardziej wysychać, gdyż znajdująca się w niej woda nadmiernie paruje. Ze względu na fakt, że przy AZS w naskórku brakuje ochronnych lipidów jej stan może się pogarszać pod wpływem ciepła. Łatwiej dochodzi do pojawienia się charakterystycznych plam, ich pękania oraz trudności z gojeniem, gdyż nawilżenie skóry (podstawa łagodzenia objawów) jest bardzo czasochłonne.

 

Pielęgnacja skóry atopowej latem

Lekarze zalecają osobom cierpiącym na AZS wyjazdy nad morze, nad którym klimat jest wilgotny i łatwiej o nawilżenie skóry. Jednak nie jest najlepszym pomysłem wyprawa tam sezonie letnim, ze względu na zbyt wysoką temperaturę. Idealna temperatura dla skóry atopowej to maksymalnie 20 stopni Celsjusza, gdy jest wyższa łatwiej o podrażnienia. W związku z tym latem należy zakrywać jak największą powierzchnię ciała lekkimi ubraniami, które jednocześnie ochronią oraz nie spowodują podrażnień. Ubrania powinny być wykonane z naturalnych materiałów, np. bawełny, która dobrze przepuszcza powietrze. Niezmiernie ważne jest również nawilżanie skóry poprzez bezzapachowe emulsje pielęgnacyjne tzw. emolienty (nawilżające oraz natłuszczające) nanoszone zarówno na miejsca z wykwitami, jak i zdrową skórę.

Karolina Skrzek