alergia na rękach

Alergia na dobre weszła do słownika wielu osób. Dziś praktycznie  każdy był, jest lub będzie na coś uczulony. Objawy alergii mogą pojawić się także na naszej skórze. Skąd się bierze alergia na rękach?

Alergia na rękach

Uczulenie może objawić się na skórze. Układ immunologiczny reaguje różnie na dane alergeny. Czasem dotknięcie danego tworzywa, zjedzenie produkty czy zastosowanie kosmetyku może zakończyć się reakcją alergiczną, także na dłoniach. Alergia na rękach miewa wiele źródeł. Nie zawsze łatwo ją zdiagnozować, szczególnie u dzieci. Równie dobrze może pojawić się u osoby dorosłej.

Skąd się bierze alergia na rękach?

Alergia na rękach zalicza się do uczuleń skórnych, szczególnie kontaktowych. Jej przyczyną może być kontakt z alergenem, czyli produktem czy też przedmiotem, szkodliwym dla naszego ciała. To częsty objaw atopowego zapalenia skóry. Podrażniona warstwa ochronna staje się czerwona i sucha. Łuszczy się i swędzi. Atopia na rękach może być wywołana nie tylko przez alergie skórne ale także pokarmowe. To uciążliwy objaw. Często uczulają kosmetyki, środki chemiczne czy biżuteria. Wtedy mowa o uczuleniu kontaktowym, czyli podrażnieniu skóry w efekcie kontaktu z daną substancją. Nikiel czyli tworzywo stosowane przy produkcji biżuterii jest jednym z głównych alergenów kontaktowych. Kosmetyki czy środki chemiczne zawierają zaś drażniące substancje, często zbyt mocne dla wrażliwej skóry. Zdarza się, że plamy na dłoniach pojawiają się po kontakcie z roślinami lub opryskami. To także alergiczna reakcja skóry, na którą mogą narzekać osoby pracujące w ogrodnictwie, florystyce czy rolnictwie.

Alergia na rękach – jak są jej objawy?

alergia na rękachObjawy alergii na rękach to najczęściej zaczerwieniona i popękana skóra, wysypka, obrzęk czy bąble. Sucha skóra jest pozbawiona właściwej ochrony, przez co staje się podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Dłonie nie prezentują się atrakcyjnie. Wymagają odpowiedniego nawilżenia i regeneracji. W aptekach są dostępne specjalne kremy i maści, które łagodzą objawy alergii skórnych. Na rynku dostaniemy także kremy do rąk dla skóry alergicznej lub hipoalergiczne produkty, bezpieczne dla osób uczulonych. Tego typu produkt nie będzie zawierał szkodliwych barwników czy substancji zapachowych, które mogłyby dodatkowo podrażnić skórę.

Alergia na rękach bywa dokuczliwa. Może utrudnić wykonywanie podstawowych czynności. Po dostrzeżeniu niepokojących objawów alergii na rękach należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, odstawiając jednocześnie produkt, który wywołał uczulenie na skórze.

Katarzyna Antos