Życie z alergią

Salony fryzjerskie i kosmetyczne prawdopodobnie zostaną otwarte 18 maja

Salony fryzjerskie i kosmetyczne prawdopodobnie zostaną otwarte 18 maja

Przed nami kolejny etap odmrażania polskiej gospodarki. Choć chorych codziennie przybywa, to jednak ich kumulacja przypada na rejon Śląska.  Prawdopodobnie salony fryzjerskie i kosmetyczne zostaną otwarte 18 maja.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne zostaną otwarte już 18 maja?

Wczoraj podczas rozmowy z Łukaszem Szumowskim padły słowa, które wskazują na to, że możliwe jest otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych już w najbliższy poniedziałek. Ostateczną decyzję ma podjąć dziś premier. Mateusz Morawiecki poda ją do wiadomości publicznej podczas zaplanowanej na dziś konferencji prasowej. Czy zostaną otwarte także restauracje? Tego nie wiemy. Na pewno uruchomienie kolejnych firm będzie wymagało wprowadzenia nowych reżimów sanitarnych.  Wizyty do fryzjera czy kosmetyczki będą umawiane z wyprzedzeniem na kolejną godzinę. Klienci i pracownicy będą mieli na twarzach maski. Salony mają też być regularnie dezynfekowane, podobnie jak narzędzia pracy takie jak nożyczki czy grzebienie.

Kiedy zostaną otwarte restauracje?

W przypadku otwarcia restauracji mówi się tylko o uruchomieniu tych, które mają do dyspozycji ogródki. Spożywanie posiłków byłoby możliwe tylko na otwartych przestrzeniach przy zachowaniu 2 metrów odległości między stolikami. W restauracji moglibyśmy zdjęć maski oraz rękawiczki.

Czy wznowiony zostanie ruch lotniczy?

Dzisiaj mają też zapaść decyzje dotyczące podróżowania. Otwarcie granic i wznowienie ruchu lotniczego to jednak także decyzja, która musi zapaść na szczeblu unijnym. Mówi się o odmrożeniu także tego sektora gospodarki.

Czy odmrażanie gospodarki jest bezpieczne?

Czy tak szybkie odmrażanie gospodarki jest bezpieczne? O ile otwarcie galerii handlowych z nowym reżimem sanitarnym nastąpiło stosunkowo sprawnie, wszak już wcześniej mogliśmy robić na podobnych zasadach zakupy w sklepach spożywczych. W sieciówkach z ubraniami czy obuwiem jest z reguły mniej klientów niż w supermarkecie, tutaj możemy pilnować reżimu sanitarnego. Fryzjerzy oraz kosmetyczki też prawdopodobnie będą w stanie sobie poradzić z zachowaniem aspektu sanitarnego. Praca w maseczkach i rękawiczkach to dla wielu z nich nic nowego. Narzędzia oraz powierzchnie da się zdezynfekować. Salony fryzjerskie w galeriach będą miały ozonowane powietrze podobnie jak sklepy.

Nowy reżim sanitarny w restauracjach

Otwarcie restauracji jest nieco bardziej ryzykowne, dużo zależy bowiem od kultury innych klientów oraz stanu zdrowia personelu przygotowującego oraz podającego posiłki.  Kluczową rolę odgrywa też dokładne mycie naczyń i ich wyparzanie.  Jednak także i tutaj można wdrożyć stosowne procedury bezpieczeństwa.

Co może zaszkodzić Polsce w walce z epidemią koronawirusa?

Najgorszym rozwiązaniem wydaje się wznowienie ruchu lotniczego, otwarcie granic, zniesienie kwarantanny dla powracających z pracy za granicą. Choć w Niemczech czy Francji krzywa zachorowań spada, to wciąż jest tam więcej chorych niż w Polsce.  W naszym kraju liczba chorych nie spada, bo dochodzi do masowych zachorowań wśród górników.  Ci zamierzają pojechać protestować do Warszawy, co podobnie jak strajk przedsiębiorców może oznaczać dla naszego kraju wzrost liczby zachorowań. Aby tego uniknąć, powinniśmy na razie skupić się na walce z epidemią koronawirusa na Śląsku, przeniesienie protestów ulicznych do internetu oraz pozostaniu przy zamkniętych granicach. Inaczej ten problem nigdy się nie skończy, a uderzy ze zwielokrotnioną siłą. Drugiego zamrożenia gospodarki nie przetrwa większość firm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 1 2