ASTMA Rodzaje alergii i Uczulenia

Ryzyko astmy u wcześniaków

Ryzyko astmy u wcześniaków

Prawidłowa, terminowa ciąża trwa około 40 tygodni (281 dni, plus/minus 22). Dziecko rozwija się etapami, wykształcając po kolei wszystkie układy narządów, które pozwolą mu na prawidłowe funkcjonowanie. I choć noworodek urodzony w 37 tygodniu pozornie nie różni się od tego urodzonego w normalnym terminie (poza oczywistymi dysproporcjami wagowymi), niestety często różnice dotyczą rzeczy niewidocznych, takich jak stopień rozwinięcia układu nerwowego czy oddechowego.

Oba układy w pełni rozwijają się w ostatnich tygodniach, dlatego dziecko urodzone wcześniej, niż w terminie, z dużym prawdopodobieństwem będzie cierpieć na problemy związane z oddychaniem w latach późniejszych.

Przeprowadzone na szeroką skalę badania długoterminowe w Wielkiej Brytanii trwały 10 lat i obejmowały badanie 14 tysięcy noworodków urodzonych na 1-3 tygodnie przed terminem. Dzieci były badane po urodzeniu, w wieku 9 miesięcy oraz w wieku 3 i 5 lat.

Ryzyko astmy u wcześniaków

Niestety, badania potwierdziły teorię, że przedterminowe dzieci chorują częściej, a ich problemy ze zdrowiem częściej wymagają hospitalizacji. Najczęściej zaburzenia zdrowotne dotyczą układu oddechowego i żołądkowo-jelitowego.

Wcześniak wcześniakowi nierówny

Każde dziecko urodzone przed terminem trzeba traktować jak wcześniaka i objąć je specjalną opieką lekarską, szczególnie monitorując ewentualny rozwój astmy. Wykazano bowiem, że dzieci urodzone między 37. a 38. tygodniem ciąży w wieku 5 lat o 40 proc. częściej musiały stosować inhalator w leczeniu astmy niż ich rówieśnicy urodzeni między 39. a 40 tygodniem ciąży.

Należy jednak pamiętać, że sam termin ustalany jest umownie, gdyż ciążę liczy się od daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki – bardzo trudno jest ustalić dokładny dzień zapłodnienia. Przyjmuje się, że dziecko może urodzić się do dwóch tygodni przed i dwóch tygodni po wyznaczonym terminie i nadal będzie w normie.

Mamy cierpiące na alergię i astmę powinny szczególnie intensywnie nauczyć się technik oddechowych, by poprawić respirację swoich płuc. Oczywiście należy całkowicie zrezygnować z palenia i przebywania w towarzystwie osób palących. Pomaga to dziecku prawidłowo rozwinąć płuca i w rezultacie zmniejsza ryzyko zachorowania w późniejszych latach na astmę.

Wcześniak przebywa początkowo w inkubatorze, by lekarze mogli ocenić, na ile dobrze rozwinięte są jego płuca i inne układy. jednak nawet, jeśli opuści inkubator, rodzice powinni zadbać, by jego układ oddechowy mógł swobodnie się nadal rozwijać.

Ryzyko astmy u wcześniaków

Przede wszystkim należy dbać o to, by powietrze w pokoju, gdzie przebywa maluch było świeże, odpowiednio nawilżone. Zrezygnujmy z intensywnie pachnących oliwek, kremów i zasypek – mogą one drażnić płuca dziecka. Z tego samego powodu nie dopuszczamy do dziecka osób palących, staramy się ograniczyć kurz i zapach chemikaliów (np. farby, rozpuszczalniki).

Nie oznacza to jednak, że środowisko dziecka ma być całkowicie sterylne! W przeciwnym razie maluch nigdy nie wykształci prawidłowego systemu odpornościowego, co może spowodować późniejszą alergię.

To, że wcześniak jest bardziej narażony na astmę, nie oznacza, że na nią zachoruje. Warto jednak dbać o regularne ćwiczenia oddechowe, konsultować się z lekarzem, gdy dziecko ma świszczący oddech lub sapkę, nie przegrzewać go, regularnie wychodzić na spacery i dbać, by w pomieszczeniu była odpowiednia wilgotność (na przykład zawieszając na oparciu łóżeczka wilgotną pieluchę tetrową).

British Medical Journal