ALERGIE SEZONOWE - PYŁKI NAJNOWSZE Rodzaje alergii i Uczulenia

Rośliny dla alergika – czy piwonie uczulają?

czy piwonie uczulają

W ogrodach i na miejskich skwerach nie brakuje barwnych kwiatów. Okres kwitnienia zachwyca paletą pięknych kolorów i zapachów. Ale nie wszystkie rośliny są odpowiednie dla alergika. Wokół nas kwitną piwonie. Czy piwonie uczulają?

Rośliny dla alergika

Alergia na pyłki roślin to jedna z najbardziej dokuczliwych i zarazem powszechnym form uczuleń. Alergie wziewne atakują osoby w różnym wieku. Pyłki z wszelkich roślin i kwiatów unoszą się wraz z powietrzem. Oprócz tego, że wdychamy pyłki, osadzają się one na naszym ciele, włosach czy ubraniu. Nawet w domach możemy zaobserwować niewielkie pyłki, które przynosimy ze sobą bądź wpuszczamy otwierając okna i drzwi. Rośliny stanowią ogromną grupę potencjalnym alergenów, więc nie tak łatwo zaprojektować bezpieczny dla alergika ogród. Przy wyborze roślin należy wziąć pod uwagę rodzaj kwiatów oraz to, cz dane rośliny produkują ciężkie pyłki. Niektóre z pięknych kwiatów mogą okazać się bardzo szkodliwe dla osób z alergią na pyłki.

Rośliny dla alergika – czy piwonie uczulają?

Kwiaty cieszą nasze oczy i nadają otoczeniu atrakcyjnego oraz bajecznego wyglądu. Chętnie sadzimy kwiaty w naszych ogrodach czy na balkonach. W sezonie letnim, rośliny zdobią nasze otoczenie, zamieniając je w barwne zakątki niczym z rajskich wysp. Jednym z popularnych gatunków kwiatów, rosnących w Polsce jest piwonia. Piwonie pochodzą z Europy i Azji. Kwiaty te są bardzo lubiane w naszym kraju, ponieważ kwitną w postaci bujnych, zwykle białych purpurowych czy różowych kul. Czy piwonie uczulają? Nalezą do bezpiecznej grupy roślin dla alergika. Z powodzeniem możemy posadzić te byliny w swoim ogrodzie. To kwiaty pełne i wielokwiatowe, które charakteryzują się małą ilością pyłków, przez co nie uczulają w takim stopniu jak trawy. Piwonie mają niewielką liczbę pręcików, przez co pylą słabo i kwitną krótko. Dzięki temu nie są dużym zagrożeniem dla alergików, stanowiąc piękną ozdobę terenów zielonych.

rośliny dla alergikaPiwonie to piękne kwiaty i choć kwitną dość krótko, zachwycają obfitymi płatkami i wspaniałym kolorami. Uczuleni na pyłki roślin mogą pozwolić sobie na przyozdobienie ogrodu tego rodzaju roślinami kwitnącymi. Alergia bowiem wcale nie musi oznaczać rezygnacji z wszystkich roślin. Należy tylko pamiętać, by wybierać te mniej alergizujące.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *