Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Rola witaminy D u kobiety w ciąży

rola witaminy D

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, w którym dbanie o zdrowie jest priorytetem. Suplementacja niektórych witamin jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Jak jest rola witaminy D u kobiety w ciąży?

Witamina D

Witamina D odgrywa duże znaczenie w prawidłowym rozwoju organizmu, zarówno dziecka jak i osoby dorosłej. Witamina tego rodzaju rozpuszcza się w tłuszczach. Odznacza się w gospodarce wapniowo-fosforanowej. Gdyby nie witamina D, nasze kości nie miałyby prawidłowej struktury i budowy. Organizm człowieka nabywa witaminę D na skutek promieniowania słonecznego. Dzienna dawka słońca, może zapewnić nam właściwą suplementację tego składnika odżywczego. Jej nadmiar jest rozkładany, więc nie ma obaw o przedawkowanie witaminy D, na podstawie naturalnej suplementacji.

Rola witaminy u kobiety w ciąży

U kobiet w ciąży nie może zabraknąć określonych witamin i soli mineralnych. Niedobór witaminy D jest dość powszechnym zjawiskiem u kobiet ciężarnych. Zanim nastąpi poród, płód musi być odpowiednio rozwinięty. Ciąża jest okresem, który to umożliwia, ale bez właściwych składników odżywczych może dojść do jej zaburzeń i problemów ze zdrowiem dziecka w przyszłości. Witamina D u kobiety w ciąży, pełni rolę zapobiegawczą. Mowa o demineralizacji kości i zębów, zarówno dziecka jak i matki. Układ kostny jest jednym z najważniejszych układów, ponieważ zapewnia sprawność. Bez odpowiedniej dawki witaminy D, kości nie są w stanie prawidłowo rosnąć, co może prowadzić do zaburzeń poruszania się i licznych wad. W przypadku kobiet karmiących piersią, witamina D także ma znaczenie. Dieta bogata w witaminę D oraz wapń pozwala na wzmocnienie układu kostnego. Nawet Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje taką dietę dla kobiet karmiących.

kobiety w ciążyObecnie kobiety coraz później decydują się na dziecko, dlatego właściwy poziom witaminy D jest niezbędny, do prawidłowego przebiegu całej ciąży i późniejszej laktacji. Suplementacja przekłada się także na dalsze życie matki. Niedobór witaminy D przyczynia się do rozwój osteoporozy, szczególnie w okresie menopauzy. Suplementacja witamin jest więc doskonałym działaniem prewencyjnym, dla przyszłego zdrowia matki i pełnej sprawności.

Efektem braku witaminy D w ciąży, może być próchnica ciążowa. Wiele kobiet ma problemy z zębami, właśnie po urodzeniu dziecka lub już w trakcie ciąży. Kobieta spodziewająca się dziecka, powinna skonsultować z lekarzem informacje, na temat suplementacji niezbędnymi witaminami, w tym także witaminy D.

Witamina D jest potrzebna do zdrowia naszych kości i zębów. Pozwala na prawidłowy rozwój dziecka. Dieta bogata w niezbędne składniki odżywcze oraz dodatkowa suplementacja wspomagająca, to klucz do zdrowia, nie tylko kobiety w ciąży. Nie zapominajmy o dawce witamin, w trosce o zdrowie swoje i dziecka.

Katarzyna Antos