Życie z alergią

Refundowane leki

Refundowane leki

Fotografia: Pexels, Karolina Grabowska

Wiele z nas nieraz z zaskoczeniem słyszało od znajomych, że dany lek kosztował np. 10zl, a ten sam lek kupowany właśnie przez Ciebie kosztował 40zł. Skąd ta rozbieżność cen? Dzięki refundacji całkowitej lub częściowej od NFZ, możliwe jest nabycie ze zniżką niektórych leków lub wyrobów medycznych (takich jak bandaże, specjalistyczne opatrunki i t.p.). Jednymi produktami, które są dostępne w aptece, ale nie są refundowane w żadnym stopniu to kosmetyki oraz suplementy.

NFZ, które wybierało z wielu dostępnych leków zdecydowało wybrać tylko te, w których skuteczność stosowania jest na wysokim poziomie, bezpieczeństwo przyjmowanego przez pacjentów leku oraz koszty. Lista leków refundowanych jest ciągle aktualizowana i powiększana. NFZ nie tylko dodaje nowe pozycje w liście leków refundowanych, ale także zmienia zniżki.

Komu przysługuje zniżka?

Zacznijmy od tego, że osoba, która ubiega się o zniżkę, musi być ubezpieczona lub uprawniona z innego tytułu np. ciąża. E-recepta, z którą udajemy się do apteki, musi być poprawnie wystawiona.

Komu konkretnie przysługuje zniża? Osobą starszym – emerytom (po 75 roku życia), kobietą w ciąży, honorowi dawcy krwi, dawcy przeszczepu, inwalidzie wojennemu, osobą pełniącym obowiązki wojenne. Każdej z wymienionych osób przysługuje zniżka przy okazaniu odpowiednich dokumentów w aptece współpracującej z NFZ. W wyjątkowych przypadkach, przy konkretnych chorobach NFZ, może również pokryć częściowo koszt danego leku. Czemu? Ponieważ medycyna wciąż się rozwija, są odkrywane leki, które przy ciężkich schorzeniach nie trafiły jeszcze na listę refundowanych leków.

Jak zdobyć receptę ze zniżką?

W dobie panującej pandemii najlepszym wyborem, będzie wybranie telekonsultacji z prośbą o wystawienie e-recepty ze zniżka. To właśnie dzięki konsultacji lekarskiej online, dowiesz się czy przysługuje Ci jakakolwiek zniżką. Aby lekarz pełnoprawni mógł wystawić taką receptę, ważne jest dostarczenie odpowiedniej dokumentacji np. związaną z przewlekła chorobą. E – konsultacja lekarska nie tylko da Ci możliwość wystawiania e-recepty, ale również pozwoli skonsultować twój aktualny stan zdrowia.

Pierwszego stycznia 2021 roku trafiły nowe leki na listę refundowanych NFZ. Jako nowość pojawiły się leki dla:

-osób w trakcie leczenia spastyczności kończyny dolnej po udarze mózgu

-dla osób cierpiących na idiopatycznego włóknienia płuc

-osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane

-oraz osoby zmagające się z małopłytkowością immunologiczną

W liście na 2021 rok znajdziemy leki refundowane całkowicie oraz leki wydawane z odpłatnością 30% oraz 50%.

Korzystając z usług telemedyka lekarza Marcina Łaty, należy dostarczyć odpowiednią dokumentacje, która pozwoli na wydanie e-recepty ze zniżką. Wejdź na stronę telemedyk.online i przekonaj się sam.

Komentarze (11)

mimi

2 tygodnie temu

Teraz e-konsultacje już nikogo nie dziwią. Przez pandemię stały się bardzo popularne.

yone

2 tygodnie temu

Niektóre leki na choroby przewlekłe są tak drogie, że bez refundacji ani rusz.

tysia

3 tygodnie temu

Ja ostatnio korzystam wyłącznie z e-konsultacji. W dobie epidemii wolę nie chodzić po przychodniach, kiedy nie ma ku temu wyraźnych wskazań.

ulke

3 tygodnie temu

Dobrze wiedzieć, co należy zrobić, aby otrzymać e-receptę ze zniżką.

benia

3 tygodnie temu

O proszę, nawet e-recepta może być ze zniżką:)

jenny

3 tygodnie temu

Dobrze być świadomym, kiedy i na jakich zasadach przysługuje nam refundacja na leki.

ulka

3 tygodnie temu

W tych trudnych czasach dobrze, że mamy chociaż telekonsultację.

lidzia

4 tygodnie temu

Super, że nawet na e-recepcie można uzyskać refundację.

halszka

4 tygodnie temu

Super, że mamy dziś tak ułatwiony dostęp do e-konsultacji. Czasem po prostu potrzebuję kolejnej recepty i mogę zaoszczędzić sporo czasu.

mysia

4 tygodnie temu

Dobrze wiedzieć, jak zdobyć receptę ze zniżką w ramach telekonsultacji.

tysia

4 tygodnie temu

Jeśli komuś należą się refundowane leki, to powinien się o nie postarać. To zawsze spora oszczędność.

Zostaw komentarz