Psychologia miłości

Od pewnego czasu psychologia miłości jest prężnie rozwijającą się dziedziną nauki. Ludzie zwracają coraz większą uwagę na mechanizmy, które kierują nimi przy wyborze partnera oraz czynniki, które wpływają na trwałość związku. Co warto o niej wiedzieć?

Dlaczego się zakochujemy?

Miłość to jedno z najpiękniejszych uczuć, jakimi możemy obdarzyć drugiego człowieka. Napisano o niej wiele książek, wierszy i piosenek. Jednak wciąż pozostaje dla naukowców sporą tajemnicą. Nie ma określonego wzoru, który definiowałby, w kim się zakochamy. To uczucie jest bardzo ulotne i niezwykle zaskakujące dla obojga partnerów.

Stan zakochania

Gdy spotykamy tego mężczyznę, czujemy uderzenie pioruna sycylijskiego, w brzuchu pojawia się całe stado motyli, nasze dłonie pocą się, głos drży, a oddech staje się płytszy. Myśli o drugiej osobie powodują wyrzut adrenaliny, która mobilizuje do działania. Wystarczy, że koleżanka tylko rzuci luźną myśl o naszym obiekcie zainteresowań, a my już czujemy te charakterystyczne emocje, które pojawiają się w jego obecności.

Dlaczego zakochani nie mogą spać?

W stanie zakochania wydziela się fenyloetyloamina, która ma działanie zbliżone do amfetaminy. To właśnie z jej powodu nie jesteśmy w stanie na niczym się skupić, nie śpimy po nocach, tęsknimy za drugą osobą i ciągle o niej myślimy. Fenyloetyloamina nie jest wytwarzana przez cały czas, po 2-3 latach jej synteza wygasa, co nie musi oznaczać koniec zakochania i namiętności.

Czym zajmuje się psychologia miłości?

Psychologia miłości przygląda się temu, co sprawia, że zakochujemy się w danym człowieku. Niewątpliwie każdy z nas ma określone preferencje dotyczące wyglądu i charakteru. Jedne z nas wolą brunetów, drugie blondynów. Jednej spodoba się wrażliwy facet okazujący czułość, druga będzie preferowała typowego macho. To, jacy mężczyźni nas pociągają, zależy od kilku czynników. Nie bez znaczenia jest biologia, feromony uwalniane przez mężczyzn mogą nas przyciągać lub odpychać. Działają na poziomie naszej podświadomości, mają uchronić nas przed złą pulą genów dla naszego potencjalnego dziecka. Do tego wychodzą skojarzenia wyniesione z dzieciństwa. Jeśli najbliższym nam mężczyzną był wujek o ciemnych włosach, a z tatą blondynem nie do końca się dogadywałyśmy, to będzie ciągnęło nas w kierunku brunetów.

Dzieciństwo a wybór partnera

Każda z nas była inaczej traktowana w dzieciństwie. Ta, która doświadczyła ciepła, opieki i czułości ze strony bliskiego mężczyzny (taty, wujka, ojczyma), będzie szukała ciepłego mężczyzny. Kobiety, które podziwiają krewnego o tendencji do rywalizacji, mogą oglądać się za sportowcami, biznesmenami etc.

Style przywiązania

Psychologia miłości analizuje też typ przywiązania. Większość ludzi ma bezpieczny styl przywiązania. Pragną oni bliskości, ale też muszą mieć pewne pole niezależności. Np. kobieta chce sama zarabiać na swoje życie, odnosić sukcesy zawodowe, wyskoczyć czasem na miasto z przyjaciółkami, jednocześnie potrafi szczerze rozmawiać ze swoim partnerem. Nie boi się, że gdy wyzna mu swoje obawy, ten od razu ją porzuci lub wykorzysta tę wiedzę przeciwko niej. Czasem jednak wykształcamy w sobie styl lękowy. Boimy się utraty partnera, robimy więc wszystko, aby go zadowolić. Ponadto mamy niską samoocenę i nieustannie go kontrolujemy, aby zapobiec ewentualnej zdradzie. Styl uciekający wykształca się u osób, które boją się bliskości, zranienia lub utraty niezależności. Takie osoby oddalają się, gdy w związku dobrze się dzieje i zaczyna wchodzić on na kolejny poziom.