Przyczyny AZS
Artem Beliaikin z Unsplash

Pokarmowe przyczyny AZS

Alergia pokarmowa występuje u 25-60% osób z AZS, głownie tych z ciężkimi objawami choroby. U najmłodszych dzieci wiąże się też z niewykształconą do końca funkcją jelit (dokładnie – błoną kosmków jelitowych), co ma związek z ilością przyjmowanych antygenów.

Im młodsze dziecko tym przepuszczalność jego błony jelitowej jest większa i niestety może jeszcze wzrastać u dzieci z AZS.

Najczęstszą nadwrażliwością u małych dzieci jest ta na mięso (gł. wołowinę i cielęcinę mające białka bardzo podobne do tych z mleka krowiego), u dzieci w wieku szkolnym i dorosłych – żywność pochodzenia roślinnego, lecz najczęstsza alergią jest ta na mleko i jego produkty, najwcześniej ujawniająca się u dzieci.

Do niej z czasem dołącza alergia na jaja (głównie – białko jaj kurzych), na ryby, soję, pszenicę i orzeszki ziemne. Przy czym alergii na jaja towarzyszą ciężkie objawy i długotrwały przebieg choroby skóry.

Co drugi chory wyrasta z alergii pokarmowej z wiekiem – szczególnie z alergii na mleko (do 3 roku życia ustępuje u 90% dzieci), rzadziej – z alergii na ryby, której objawy mogą się nawet nasilać z wiekiem.

Roślinne i zwierzęce alergeny w AZS

Uszkodzona w AZS skóra przepuszcza roztocza, pyłki roślin, naskórek zwierząt czy pleśnie i ich zarodniki do wnętrza skóry – alergia wziewna występuje bowiem u 80% dzieci z AZS, a ryzyko jej wystąpienia rośnie z wiekiem, szczególnie, gdy dziecko było uczulone na białko jaj kurzych.

przyczyny azsPowyższe alergeny dostają do organizmu przez skórę i układ oddechowy – sezonowo (jak pyłki roślin) czy przez cały rok jak roztocza i ich odchody czy zarodniki grzybów pleśniowych, na zewnątrz i wewnątrz domów.

Bakterie a AZS

Bardziej przylegają do skóry atopowej niż do zdrowej (czasem nawet 20-krotnie bardziej np. Staphylococcus). Między 7 a 18 rokiem życia inne bakterie (Pityrosporum) atakują skórę głowy, szyi, górnej części klatki piersiowej. Małe dzieci bywają zakażone wirusem Herpes simplex.

Toksyny bakteryjne np. gronkowcowe szybko reagują po podaniu antybiotyku – objawy ustępują dość szybko. Trzeba też pamiętać, że reakcja skóry na bakterie może mieć związek z reakcjami krzyżowymi na cladosporium.
(AC)

Czytaj więcej w książce Atopowe zapalenie skóry – R. Kurzawa, M. Wanat-Krzak, A. Widerska-Kurzawa