Atopowe Zapalenie Skóry PRZYCZYNY ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY

Przyczyny AZS – co musisz wiedzieć o problemach atopowych skóry

przyczyny azs

Wiadomo też, że jeśli jedno z rodziców choruje na chorobę atopową to ryzyko wystąpienia jej u dziecka wynosi 30-50% (częściej, gdy AZS ma matka niż ojciec), gdy chorują oboje rodzice – 50-80%.

Czynnikami genetycznymi będą wszelkie zaburzenia układu odpornościowego (immunologiczne), prowadzące do przewlekłego stanu zapalnego skóry, uszkodzenia bariery naskórka prowadzące do suchości skóry oraz zaburzenia odpowiadające za zaostrzenia choroby pod wpływem stresu, wyższej pobudliwości nerwowej i częściowo za świąd skóry.

Przyczyny AZS – czynniki środowiskowe

One także odgrywają ważną rolę w ujawnianiu choroby i jej zaostrzeń i są to –

  • alergeny pokarmowe
  • alergeny z powietrza (głównie pyłki i roztocza, pleśnie i naskórek zwierząt)
  • infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze
  • stres
  • klimat
  • czynniki drażniące.

Osoby ze skórą atopową mają problemy z funkcjami naskórka – jego uwodnieniem i pH. Skóra robi się wówczas blaszkowata i przesadnie reaguje na infekcje, alergeny, wełniane ubrania czy detergenty.

Występuje też silny związek pomiędzy stanem zapalnym skóry a układem nerwowym.

Rozwój AZS w organizmie

Suchość skóry i nieprawidłowa przepuszczalność bariery skórnej prowadzi najpierw do objawów AZS i zaostrzeń choroby, a to ułatwia przenikanie alergenów. Przewlekłe zapalenie skóry prowadzi do niszczenia tkanek i uwolnienia auto-antygenów – u ok. 60% chorych na AZS autoprzeciwciała występują przeciw białkom własnego naskórka i płytek krwi. Nasila się stan zapalny i po fazie reakcji na alergeny zewnętrzne (pyłki, kurz i pokarmowe) mamy reakcję na antygeny tkankowe i autoagresję, w tym białka bakteryjne i białka drożdżaków.

przyczyny azsReakcje te odgrywają rozmaite role, w zależności od wieku chorego. Od okresu niemowlęcego do dorosłości – przy alergii pokarmowej, ale także infekcjach bakteryjnych czy wirusowych, przy alergii na alergeny wziewne – od dzieciństwa już po okresie niemowlęcym do dorosłości.

Im lepiej rozpoznane zostaną zaburzenia immunologiczne tym skuteczniejsze będą nowo wprowadzane na rynek leki biologiczne, hamujące reakcję zapalną, bardziej skuteczna będzie immunoterapia i nowoczesna fototerapia.

Pokarmowe przyczyny AZS

Alergia pokarmowa występuje u 25-60% osób z AZS, głownie tych z ciężkimi objawami choroby. U najmłodszych dzieci wiąże się też z niewykształconą do końca funkcją jelit (dokładnie – błoną kosmków jelitowych), co ma związek z ilością przyjmowanych antygenów.

Im młodsze dziecko tym przepuszczalność jego błony jelitowej jest większa i niestety może jeszcze wzrastać u dzieci z AZS.

Najczęstszą nadwrażliwością u małych dzieci jest ta na mięso (gł. wołowinę i cielęcinę mające białka bardzo podobne do tych z mleka krowiego), u dzieci w wieku szkolnym i dorosłych – żywność pochodzenia roślinnego, lecz najczęstsza alergią jest ta na mleko i jego produkty, najwcześniej ujawniająca się u dzieci.

Do niej z czasem dołącza alergia na jaja (głównie – białko jaj kurzych), na ryby, soję, pszenicę i orzeszki ziemne. Przy czym alergii na jaja towarzyszą ciężkie objawy i długotrwały przebieg choroby skóry.

Co drugi chory wyrasta z alergii pokarmowej z wiekiem – szczególnie z alergii na mleko (do 3 roku życia ustępuje u 90% dzieci), rzadziej – z alergii na ryby, której objawy mogą się nawet nasilać z wiekiem.

Roślinne i zwierzęce alergeny w AZS

Uszkodzona w AZS skóra przepuszcza roztocza, pyłki roślin, naskórek zwierząt czy pleśnie i ich zarodniki do wnętrza skóry – alergia wziewna występuje bowiem u 80% dzieci z AZS, a ryzyko jej wystąpienia rośnie z wiekiem, szczególnie, gdy dziecko było uczulone na białko jaj kurzych.

przyczyny azsPowyższe alergeny dostają do organizmu przez skórę i układ oddechowy – sezonowo (jak pyłki roślin) czy przez cały rok jak roztocza i ich odchody czy zarodniki grzybów pleśniowych, na zewnątrz i wewnątrz domów.

Bakterie a AZS

Bardziej przylegają do skóry atopowej niż do zdrowej (czasem nawet 20-krotnie bardziej np. Staphylococcus). Między 7 a 18 rokiem życia inne bakterie (Pityrosporum) atakują skórę głowy, szyi, górnej części klatki piersiowej. Małe dzieci bywają zakażone wirusem Herpes simplex.

Toksyny bakteryjne np. gronkowcowe szybko reagują po podaniu antybiotyku – objawy ustępują dość szybko. Trzeba też pamiętać, że reakcja skóry na bakterie może mieć związek z reakcjami krzyżowymi na cladosporium.
(AC)

Czytaj więcej w książce Atopowe zapalenie skóry – R. Kurzawa, M. Wanat-Krzak, A. Widerska-Kurzawa

Komentarze

Edyta Marecka

7 lat temu

AZS to podstępna choroba. U mojej koleżanki z pracy ujawniła się po czterdziestce…

Zostaw komentarz