ASTMA Rodzaje alergii i Uczulenia

Przebieg astmy

Przebieg astmy

Mianem astmy określamy napady duszności, do których dochodzi w wyniku skurczu oskrzeli. Tej chorobie zazwyczaj towarzyszy naciek zapalny ścian oskrzeli i nadprodukcja wydzieliny śluzowej. Czasem wyżej wspomniane dolegliwości występują w niewielkim nasileniu i tym samym nie utrudniają normalnego funkcjonowania.

Indywidualny przebieg astmy

Zdarza się, iż duszności trwają krótko i znikają samoistnie. Niestety, często utrzymują się miesiącami i ustępują dopiero wówczas, gdy chory zażywa odpowiednie leki. Warto pamiętać, iż medykamenty nie zawsze przynoszą pożądane rezultaty. W skrajnych przypadkach ataki duszności pojawiają się codziennie, mimo iż pacjent regularnie sięga po leki.

Przebieg astmy

Rzęski oskrzeli – zmiany patologiczne

Rzęski oskrzeli w pewnym sensie przypominają pole porośnięte przez zboża. Letnim burzom często towarzyszy silny wiatr, który niszczy uprawy. Oskrzela, chorego na astmę, można porównać do plantacji pszenicy po przejściu nawałnicy. W niektórych miejscach na próżno szukać rzęsek.

Przebieg astmy

Astma rozwija się stopniowo. Początkowo dochodzi do uszkodzenia nabłonka i obrzęku. Równolegle pojawia się uciążliwy kaszel. Wskutek uszkodzenia komórek nabłonka oskrzeli w organizmie wzrasta stężenie substancji chemotaktycznych, które przyciągają inne komórki. Te komórki (limfocyty, leukocyty i eozynofile) przyczyniają się do powstania nacieku zapalnego. Jeśli choroba nie zostanie w porę zdiagnozowana, może dojść do nadreaktywności oskrzeli.

Faza destrukcji i przemodelowania ściany oskrzeli

Faza destrukcji i przemodelowania struktury ściany oskrzeli jest wymieniana jako ostatni etap zapalenia alergicznego. Równolegle zmniejsza się światło oskrzeli. Astmie towarzyszy patologiczne odkładanie się kolagenu tzw. „rozlana blizna”. Jednocześnie dochodzi do przerostu mięśniówki oskrzeli i jej błony podstawnej. Oskrzela, w których zaszły opisane zmiany, nigdy nie wrócą do pełnej sprawności. Chory musi przyjmować leki przez całe życie. W tym miejscu warto podkreślić rolę diagnostyki. Jeśli astma zostanie rozpoznana, zanim pojawią się złogi kolageny, a mięśniówka i błona podstawna ulegną przerostowi, może dojść do całkowitego wyzdrowienia.

Przebieg astmy

Oskrzela jako narząd bogato unerwiony

Oskrzela stanowią bogato unerwioną część układu oddechowego, co przekłada się na ich kontrolowanie ich skurczu i zapewnienie drożności. Komórki „kontaktują” się między sobą i środowiskiem zewnętrznym za pomocą receptorów. W oskrzelach, które pracują prawidłowo, zachowana jest równowaga między nadmiernym skurczem a rozkurczem. Za ich prawidłowe funkcjonowanie odpowiada autonomiczny układ nerwowy, który działa niezależnie od naszej woli.

Astma jest niezwykle groźnym schorzeniem, toteż nie należy lekceważyć jej symptomów. Nieleczona prowadzi do nieodwracalnych zmian, które drastycznie obniżają komfort życia chorego.