Życie z alergią

Pożyczanie na wieczne nieoddanie

Pożyczanie na wieczne nieoddanie

Każda z nas ma chyba na swoim koncie źle udzieloną pożyczkę. Czasem jedna z koleżanek ciągle chce zamawiać wspólnie, ewentualnie prosi, byś zapłaciła za nią w restauracji.  A potem nie umiesz doczekać się zwrotu. Jak wygląda pożyczanie na wieczne nieoddanie?

Jak odzyskać należność za połowę rachunku w restauracji?

Niektórzy mają etykietkę nierzetelnego pożyczającego i takiej osobie już nic nie dajemy. Niemniej często zdarza się, że nasza dobrze zarabiająca koleżanka prosi, abyśmy pokryły cały rachunek w restauracji, bo po co się rozdrabniać, ona potem zrobi ci przelew przez internet. Mija jednak czas, a pieniędzy, jak nie było, tak dalej nie ma na twoim koncie. Niektóre koleżanki wreszcie zwracają pieniądze, jak dostaną wypłatę, choć wcześniej nic nie wspominały o dłuższym terminie oczekiwania na przelew. Inne nawet wtedy tego nie robią, a przypominanie się  też nie przynosi rezultatu. Ona zawsze ma milion spraw na głowie, zrobi to jutro i nigdy tego nie robi.

Naleganie na wspólny rachunek w sklepie

Istnieją takie osoby, które nie wiadomo dlaczego, zawsze chcą płacić rachunek razem. Nieważne, czy sklep z ubraniami, supermarket, restauracja etc. Niby martwią się o pracowników i sztuczny tłum, niby ma to być szybsze, a w rezultacie płacisz i potem czujesz się jak firma windykacyjna, która żąda spłaty długu.

Wspólne zamówienia online

Kiedy indziej koleżanka zamawia z tobą przez internet, a potem nie zwraca pieniędzy za swoją część zamówienia. Ty się zgadzasz, by mieć darmową wysyłkę, a potem zostajesz bez pieniędzy. Znajomym dużo trudniej zwrócić dosadnie uwagę niż koleżance z pracy czy bratu. Upominając się o zwrot pieniędzy, czujemy się niekomfortowo, tak, jakbyśmy popełniali jakiś faux pas.

Masz prawo do zwrotu pieniędzy

Stop! Pamiętaj, że to nie ty dopuszczasz się nietaktu, prosząc o zwrot pieniędzy. To druga osoba zachowuje się nie fair, zwlekając ze spłatą zadłużenia. Niektórzy myślą, że zapomnisz o tych pieniądzach.  Ale dlaczego masz być czyimś fundatorem? O ile pożyczone 3 zł to nie majątek, to kupowanie komuś książek, kosmetyków czy ubrań stanowi spore obciążenie dla twojego portfela. W rezultacie ty sobie czegoś odmawiasz, by ktoś inny miał za darmo dość kosztowne rzeczy.

Odzyskaj pieniądze sposobem

Jeśli koleżanka długo zwleka ze spłatą, zabierz ją do restauracji i zadbaj o to, aby sama zapłaciła rachunek. Pożycz od niej pieniądze na sukienkę, po czym oddaj tylko tyle, ile wynosi różnica między tym, co ona ci pożyczyła, a sama jej pożyczyłaś.  W ogóle może wydawać się to dziwne, ale przełam się. Skoro tak bardzo koleżanka nie chciała ostatnio robić kolejki w sklepie, to ty postępujesz dokładnie tak samo, przy czym zwracasz jej tylko tyle, ile naprawdę jej się należy. Oczywiście wszystko robisz na spokojnie, z uśmiechem na ustach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *