KURZ Rodzaje alergii i Uczulenia

Poznaj objawy alergii na kurz

objawy alergii na kurz

Roztocza kurzu to mikroskopijne organizmy, które osiadają się na naszych meblach czy tekstyliach. To jednocześnie jeden z najpopularniejszych alergenów. Już dziś poznaj objawy alergii na kurz i rozpocznij skuteczną walkę z uczuleniem.

Alergia na kurz

Alergia na kurz to właściwie mówiąc uczulenie na roztocza kurzu. Mikroskopijne pajęczaki żyją w naszym środowisku. Zadomowiły się na dobre na dywanach, firanach czy meblach. Jako alergen wziewny to prawdziwy wróg uczulonych. Alergia na kurz występuje dość często u dzieci i dorosłych. Niestety dokucza przez cały rok, więc tym bardziej jest uciążliwa dla alergików. Leki przeciwalergiczne oraz częste sprzątanie pomagają w złagodzeniu objawów uczulenia. Warto je poznać, ponieważ są często mylone ze zwykłym przeziębieniem.

Katar alergiczny

Alergiczny nieżyt nosa czy katar alergiczny – jakkolwiek go nie nazwiemy, to wciąż katar, który chyba najbardziej dokucza przy alergii na kurz. Charakteryzuje się wodnistą wydzieliną. Osoby uczulone mogą narzekać na ciągłe kichanie i swędzenie nosa. Objawy są spowodowane podrażnioną błoną śluzową nosa. Alergeny z łatwością przedostają się do dróg oddechowych, podczas wdychania powietrza. W miejscach gdzie znajduje się duża ilość kurzu może nasilać się uciążliwy katar alergiczny.

Łzawienie oczu

Alergeny wziewne takie jak roztocza kurzu mogą podrażnić nasze oczy. Zaczerwienione spojówki przypominają zapalenie spojówek. Może wystąpić łzawienie oczu oraz ich świąd. Gdy dodamy do tego katar, rzeczywiście możemy pomyśleć o przeziębieniu, ale jeśli objawy pojawiają się dość często i to w konkretnych miejscach, warto zastanowić się nad wykonaniem testów alergicznych.

Duszności

Duszności czy charakterystyczny świszczący oddech to także objawy alergii wziewnej. Tego typu dolegliwości towarzyszą astmie, dlatego u osób uczulonych na kurz często pada podejrzenie choroby. Uczuleni na kurz mogą odchrząkiwać i kaszleć. To efekt działania kurzu na drogi oddechowe.

Pokrzywkakatar

Alergia na kurz może wywołać skórne reakcje alergiczne. Występują one znacznie rzadziej niż w przypadku reakcji ze strony układu oddechowego. Na skórze może pojawić się pokrzywka, obrzęk czy świąd. Swędzące bąble i zaczerwienienia nie prezentują się dobrze na skórze. W takiej sytuacji mowa o alergii kontaktowej, której przyczyną są roztocza kurzu.

Objawy alergii na kurz są bardzo uciążliwe. Ciągłe kichanie czy łzawienie oczu odznacza się na komforcie naszego życia. Poznając bliżej symptomy uczulenia możemy z większą mocą rozpocząć walkę.

Katarzyna Antos

Komentarze

Aga Bur

5 lat temu

no niestety to prawda najgorzej jak się gdzieś pójdzie i nagle dostanie się ataku kichania, zaczną łzawic oczy to już całkowicie masakra i jak tu tłumaczyć się w gościach. bo o ile w domu jakoś w miarę opanowane roztocza to u innych bywa różnie

Zostaw komentarz