Cukier, choć smaczny, to z pewnością nie należy do produktów mających korzystny wpływ na zdrowie. Dlatego wiele osób poszukuje alternatywy dla cukru, co jest szczególnie zauważalne wśród osób starających się szybko schudnąć. Przedstawiamy 8 produktów, które mogą być stosowane zamiast cukru.
Szkodliwość cukru dla zdrowia człowieka jest powszechnie znana. Dietetycy i lekarze zalecają jak największe ograniczenie spożycia cukru z uwagi na jego negatywny wpływ na organizm. Trudno jednak wyobrazić sobie codzienną dietę bez tego składnika. Cukier stanowi szczególnie istotny problem dla osób odchudzających się, które chciałyby szybko schudnąć, a jednocześnie nie rezygnować całkowicie ze słodkości. Na szczęście istnieją zdrowe i równie smaczne zamienniki dla cukru, a część z nich może być stosowana również przez osoby odchudzające się.
1. Miód
Miód ma korzystny wpływ na cały organizm – usprawnia funkcjonowanie układu sercowo‑naczyniowego, stabilizuje układ trawienny, poprawia skupienie i koncentrację, wzmacnia odporność, a także działa przeciwbakteryjnie. Do tego jest po prostu smaczny i to niezależnie od jego rodzaju. Wszystko to powoduje, że miód staje się wprost idealnym zamiennikiem dla białego, przemysłowego cukru, który spożywany regularnie i w dużych ilościach, rujnuje zdrowie. Trzeba jedna pamiętać, aby nie dodawać miodu do gorących napojów i potraw, np. do dopiero co zaparzonej herbaty, ponieważ traci on swoje właściwości w kontakcie z wysoką temperaturą. Miód nie powinien być jednak stosowany w dużych ilościach przez osoby próbujące szybko schudnąć, ponieważ zawiera on dość dużą ilość kalorii.
2. Ksylitol
Ksylitol przypomina tradycyjny cukier, jednak jego właściwości są zupełnie inne. Pozyskuje się go z rosnących w Finlandii drzew brzozowych, więc jest to całkowicie naturalny składnik. Udowodniono jego przeciwbakteryjne działanie i korzystny wpływ na florę bakteryjną jelit, co jest ważne ze zdrowotnego punktu widzenia. Z kolei z perspektywy osób odchudzających się, istotna jest jego niska kaloryczność (prawie dwa razy mniejsza niż „normalnego” cukru) i niski indeks glikemiczny. Dzięki temu po spożyciu ksylitolu nie następuje nagły skok insuliny w krwiobiegu, co jest charakterystyczne dla wykorzystywanej w przemyśle sacharozy. Jeśli więc zależy Ci na zrzuceniu paru kilogramów i chciałabyś szybko schudnąć, to ksylitol może być dobrą alternatywą dla standardowego cukru.
3. Erytrytol
Erytrytol to niezwykła substancja, bo jest słodka prawie tak jak cukier, ale niemal nie zawiera kalorii, cechuje się bardzo niskim indeksem glikemicznym i po spożyciu nie podnosi poziomu cukru we krwi. Nic więc dziwnego, że poleca się go diabetykom i osobom, które chcą szybko schudnąć. Podobnie jak ksylitol, erytrytol ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dlatego w odróżnieniu od tradycyjnego cukru nie powoduje próchnicy. Jest on przy tym całkowicie bezpieczny dla organizmu. Erytrytol często wykorzystywany jest jako substancja słodząca w przemyśle spożywczym. Z uwagi na praktycznie zerową ilość kalorii, wymiana tradycyjnego cukru na erytrytol może być dobrym rozwiązaniem dla osób próbujących szybko schudnąć. Oczywiście sama taka wymiana nie spowoduje od razu dużych efektów, ale może to być jeden z wielu elementów diety odchudzającej. Odpowiednie nawyki żywieniowe odgrywają bowiem kluczową rolę w procesie odchudzania (więcej na ten temat przeczytasz na https://www.wygranaonline.com/jak-szybko-schudnac-odchudzanie/).
4. Stewia
Stewia to naturalny słodzik otrzymywany z roślin astrowatych, który jest 300 razy (!) słodszy od przemysłowego cukru, a przy tym… nie zawiera żadnych kalorii! Stewia wykazuje działanie bakteriobójcze i jest bezpieczna dla osób cierpiących na cukrzycę. Stewii nie zaleca się jednak do ciast, ponieważ karmelizuje się pod wpływem wysokiej temperatury. Przed podjęciem decyzji o wymianie cukru na stewię, warto zapoznać się z kontrowersjami, jakie pojawiły się na ten temat.
5. Syrop klonowy
Kolejny popularny zamiennik cukru, który poza słodyczą dostarcza wielu cennych składników, jak np. witaminy i minerały. Z uwagi na stosunkowo dużą zawartość kalorii (270 kcal w 100 g) powinno się go jednak spożywać z umiarem i nie jest to idealne rozwiązanie dla osób starających się szybko schudnąć. Najwartościowsze są jasne odmiany syropu klonowego ze względu na niski stopień karmelizacji, w przeciwieństwie do ciemnych odmian, które są mocniej skarmelizowane. Niezależnie od koloru znakomicie nadaje się do słodzenia napojów, ciast czy mięs.
6. Syrop daktylowy
Podobnie jak syrop klonowy, tak i daktylowy jest źródłem cennych witamin i minerałów, ale ze względu na relatywnie wysoką kaloryczność (260 kcal w 100 g) nie zaleca się go w trakcie odchudzania. Jego prozdrowotne właściwości wynikają z faktu, że uzyskuje się go z drzewa daktylowego, którego owoce są prawdziwą bombą witaminową. Syrop daktylowy doceniany jest również za walory smakowe, dlatego często dodawany jest do naleśników, wypieków czy napojów.
7. Lukrecja
Korzeń lukrecji jest aż 50 razy słodszy od przemysłowego cukru, a zarazem gwarantuje szereg korzystnych dla zdrowia właściwości. Dość powiedzieć, że reguluje pracę układu trawiennego, ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe oraz korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu hormonalnego. Lukrecji nie należy jednak stosować w przesadnych ilościach, ponieważ jej nadmierne spożywanie może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi oraz spadku poziomu potasu w organizmie. Pojawiły się również badania, wskazujące że lukrecja nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży.
8. Cukier kokosowy
O ile olej kokosowy od wielu lat cieszy się szeroką popularnością, o tyle cukier pozyskiwany z palmy koksowej wciąż jest swego rodzaju nowinką. Formą i kolorem przypomina tradycyjny cukier, jednak jest od niego zdrowszy, choć pod względem kalorycznym są niemal identyczne. Z tego względu nie zaleca się używania cukru koksowego osobom, które starają się schudnąć, natomiast dla osób nie będących na diecie cukier kokosowy może być dobrą alternatywą dla tradycyjnego cukru.
Autor zewnętrzny
Stewia jest okej, dosyć fajnie dosładza potrawy:)
U mnie najlepiej sprawdza się stewia.
Ksylitol jest dobry do słodzenia ostudzonej herbaty:)
A najlepiej jeść owoce i warzywa, zamiast dosładzać potrawy ksylitolami etc.;)
Najlepiej w ogóle nie słodzić. Żyje się zdrowiej;)