Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Poród i co dalej? Ustalamy plan działania!

ciąża

Ciąża to wyjątkowy okres dla kobiety. Po urodzeniu dziecka życie ulega zmianie. Dochodzą nowe obowiązki, opieka nad dzieckiem i czas kurczy się nieubłaganie. Już przed urodzeniem dziecka warto sobie wszystko zaplanować. Dlatego ustalamy plan działania!

Ciąża i poród

Przez cały czas ciąży kobieta może skupić się na swoich potrzebach. Oczywiście dba o zdrowie, nie tylko swoje, ale także dziecka. Ten piękny czas wyczekiwania na poród jest pełen relaksu i przygotowań. Jednak po urodzeniu dziecka, to maluch staje się najważniejszy i nagle może nam zabraknąć czasu na to, na co mogłyśmy sobie pozwolić w ciąży. Wcale nie musi dojść do takiej sytuacji, jeśli ustalimy odpowiedni plan działania i znacznie wcześniej przystąpimy do przygotowań. Wtedy będziemy mogły cieszyć się obecnością dziecka, nie zaprzątając sobie głowy innymi sprawami.

Poród i co dalej?

Grunt to dobra organizacja. Zorganizowana przyszła mama z wszystkim sobie poradzi, oczywiście z małą pomocą bliskich. Po wyjściu ze szpitala nie będzie czasu na bieganie po sklepach i kompletowanie wyprawki dla dziecka. Wszelkie niezbędne rzeczy powinniśmy mieć przygotowane już przed narodzinami. Zarówno wyprawka, jak i potrzebne akcesoria muszą czekać na malucha. Zadbajmy o łóżeczko, materac, butelki, ubranka,kosmetyki do pielęgnacji oraz laktator, który przyda się w początkowej fazie karmienia piersią. Nie odkładajmy przemeblowania mieszkania czy skręcania mebli do dziecięcego pokoju na ostatnią chwilę. W razie potrzeby poprośmy o pomoc kogoś z rodziny czy z sąsiedztwa. Weźmy pod uwagę wszelkie możliwe formy porodu, także cesarskie cięcie. Ustalmy także, kto zajmie się starszymi dziećmi podczas naszej nieobecności, kto odbierze nas ze szpitala i będzie mógł w razie czego przynieść niezbędne rzeczy. To z pozoru drobne kwestie, ale ich wcześniejsze ustalenie zapewni nam spokój.

Przyszłe mamy niekiedy sądzą, że nie wszystko jest im potrzebne. W tej materii mogą się mylić. Fotelik samochodowy będzie konieczny już przy pierwszym transporcie maluszka ze szpitala do domu. Kupmy go wcześniej, ponieważ bezpieczeństwo dziecka w trakcie jazdy jest bardzo ważne. Przed porodem możemy na spokojnie porównać ceny, by wybrać najlepszy naszym zdaniem sprzęt czy akcesoria. Później nie będzie na to czasu ani sił. Zadbać musimy także o sobie. Ubrania z okresu ciąży na pewno nie będą dla nas odpowiednie, więc zróbmy przegląd szafy i naszykujmy sobie garderobę, w której będziemy się czuć komfortowo i wygodnie.

Formalności w urzędzie

Nikt nie lubi biurokracji, ale w przypadku urodzenia dziecka jest ona konieczna. Urząd nadaje numer PESEL oraz zajmuje się meldunkiem dziecka, ale do tego potrzebni są rodzice oraz odpowiednie dokumenty. Tuż po urodzeniu dziecka, szpital przekazuje do Urzędu Stanu Cywilnego, kartę urodzenia dziecka. Rodzice mają obowiązek zgłosić się do urzędu w ciągu 21 dni od daty wystawienia karty. W tym celu niezbędny będzie dowód osobisty lub pełnomocnictwo w przypadku niepełnoletnich rodziców dziecka. Przy nieformalnym związku, dziecko zawsze zostaje zgłoszone automatycznie pod nazwiskiem matki. Po zgłoszeniu dziecka rodzice otrzymują skrócony akt urodzenia. Ważne są także formalności związane z ubezpieczeniem zdrowotnym. Tutaj rodzice muszą zgłosić pracodawcy narodziny dziecka.

kobieta w ciążyOprócz wyboru imienia dziecka, równie ważny będzie lekarz pediatra. To do niego będziemy kierować swoje kroki w pierwszych miesiącach życia dziecka, więc warto zastanowić się, do którego lekarza zapisać naszą pociechę. Z gotowym planem łatwiej będzie nam skupić się na dziecku, które z pewnością pochłonie naszą całą uwagę.

Katarzyna Antos

Komentarze

Komentarze są wyłączone.