Ciąża i dziecko

Jak pomóc dziecku w nauce?

jak pomóc dziecku w nauce

W poniedziałek rozpoczął się rok szkolny, a wraz z nim w wielu polskich domach powróciły stare problemy. Niestety, sposób prowadzenia lekcji w szkołach pozostawia wiele do życzenia. Klasy nierzadko są przeładowane, przez co nauczyciele nie mogą pomóc każdemu z uczniów w przyswojeniu nowych wiadomości i umiejętności.  W rezultacie nawet zdolne dzieci mają problemy z liczeniem, pisaniem, czytaniem czy geografią. Jak pomóc dziecku w nauce?

 

Tłoczne klasy a problemy w nauce

W polskich szkołach publicznych klasy liczą od 20 do 40 uczniów. Najbardziej tłoczno jest w renomowanych liceach ogólnokształcących, które świetnie przygotowują do matury. Niestety, gdy klasy są tak liczne, nauczyciel ma problem z przerabianiem materiału. Część osób doskonale radzi sobie z przekazaną wiedzą, a część czuje się zagubiona i wymaga dokładniejszego wytłumaczenia pewnych zjawisk. W rezultacie nauczyciel ma dylemat. Czy powinien iść do przodu, w końcu programy nauczania i tak są przeładowane do granic możliwości i trudno zrealizować cały materiał w przewidzianym terminie. A może należałoby poświęcić nieco więcej uwagi słabszym uczniom, aby i oni skorzystali na lekcjach, na które uczęszczają?

Podręczniki nie pomogą w nauce

Wydawać by się mogło, że zdolne dziecko poradzi sobie, czytając podręczniki po powrocie do domu. Niestety, wiele książek zostało napisanych w tak nieprzystępny sposób, że nawet dorosły, znający się doskonale na matematyce, może mieć problem z rozszyfrowaniem, o co właściwie chodziło autorowi.  Poza tym podręcznik to sucho podana wiedza. Ona w żaden sposób nie zainspiruje ucznia, ani nie zachęci go do dalszych zmagań w dziedzinie, która sprawia mu trudności.  Dziecko nie zada książce pytań o to, dlaczego tak się robi i nie zapyta o poprawność swojego rozumowania.

Jak pomóc dziecku w nauce? Wspólne odrabianie lekcji

Jeśli rodzic czuje się na siłach, może pomóc dziecku w odrabianiu lekcji i nauce. Jest to stosunkowo proste do zrealizowania w przypadku pociech uczęszczających do podstawówki. Wystarczy bowiem przysiąść, przejrzeć podręczniki i pomóc dziecku zrozumieć rzeczy, których nie rozumie. Warto popracować nad umiejętnością wyrażania się w prosty sposób i korzystania z porównań. Jeśli chcesz, by dziecko zrozumiało jakiś temat, odwołaj się do jego doświadczeń i skojarzeń. Tak łatwiej będzie mu zrozumieć, co masz na myśli.  Zadbaj o to, aby wspólna nauka była ciekawa. Możesz skorzystać z pomocy naukowych dostępnych w księgarniach czy w internecie. Puścić dziecku film przyrodniczy lub podróżniczy. A w przypadku trudności z nauką słów, zagrać z nim w scrabble.  Gry i zabawy edukacyjne pobudzają wyobraźnię i sprawiają, że raz zdobyta wiedza pozostaje w głowie na lata.

Korepetycje z matematyki

Gdy dziecko jest starsze i chodzi do gimnazjum/liceum, często nie dysponujemy już wystarczającą wiedzą, aby móc pomóc mu uporać się z nauką. Poza tym młodzież nie chce spędzać czasu z rodzicami pochylonymi nad podręcznikami do geografii. W związku z tym warto pomyśleć o zatrudnieniu korepetytora – np. studenta, który wyjaśni dziecku wszystkie zawiłości geografii, matematyki czy języka angielskiego. Z młodszą osobą nastolatek łatwiej nawiąże kontakt. Możliwe też, że student będzie znał jakiś fajny program lub aplikację do przyswajania tego rodzaju wiadomości. W związku z tym warto rozważyć tę opcję, choć nie należy ona do najtańszych. Godzina korepetycji w zależności od miasta i wykształcenia korepetytora waha się od 20 do 60 zł.  O pomoc w nauce można poprosić też starsze rodzeństwo naszej pociechy, a nuż przyniesie to pożądane rezultaty. Młodym ludziom zawsze łatwiej się porozumieć.

Nigdy nie należy lekceważyć problemów dziecka z nauką. Tak naprawdę każdy przedmiot można zdać, jeśli poświęci się jego nauce wystarczająco dużo czasu.  Z niektórymi dziećmi trzeba po prostu nieco dłużej popracować nad pewnymi zagadnieniami lub użyć innych technik nauczania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *