Polska kuchnia bezglutenowa

Gluten stał się wrogiem wielu osób. Nic dziwnego, że zainteresowanie tematyką bezglutenową wciąż rośnie. Polska kuchnia bezglutenowa autorstwa Agaty Lewandowskiej to idealna propozycja dla tych, którzy poszukują smacznych i zdrowych pomysłów na wszelkiego rodzaju dania. Książka została objęta patronatem przez portal Mojealergie.pl.

Kuchnia bez glutenu

Autorka, która jest dietetykiem, już na wstępie zaznacza, kto powinien unikać glutenu, czyli białka zbożowego. Celiakia, alergia na gluten czy nadwrażliwość na gluten to schorzenia, które mają związek z alergenem, jakim jest gluten. Książka jest więc doskonałym zbiorem przepisów dla osób, które nie mogą spożywać glutenu. Agata Lewandowska udowadnia, że kuchnia bezglutenowa może być smaczna i zdrowa. Dania wcale nie muszą być nudne, wystarczy tylko użyć odpowiednich składników, by stworzyć coś pysznego, co zasmakuje nie tylko bezglutenowcom. Polska kuchnia bezglutenowa to także źródło podstawowej wiedzy dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają dietę bezglutenową. Początkujący znajdą w niej informacje dotyczące różnych składników oraz wskazówki, odnoszące się do ich przygotowania. Produkty takie jak jarmuż, amarantus czy komosa ryżowa, dla niektórych mogą wydawać się obce, ale pani dietetyk opisuje je i podpowiada z jakimi daniami możemy je komponować. Pozostaje tylko sięgnąć do przepisów i rozpocząć kulinarną przygodę we własnej kuchni.

Smaczne i zdrowe przepisy na dania bezglutenowe

Polska kuchnia bezglutenowa to książka kucharska, w której znajdziemy przepisy, podzielone na kilka grup. Zastanawiacie się nad tym, co osoba na diecie bezglutenowej może przyrządzić na śniadanie, obiad, deser czy kolację? W tej książce znajdziecie na to odpowiedź. Kuchnia bezglutenowa nie musi być nudna i nijaka. Agata Lewandowska pokazuje, że nawet zwykłe pieczywo w diecie bezglutenowej zamienia się na oryginalne bułeczki fasolowe czy chleb z ziemniakami. Brzmi interesująco? Smakuje z pewnością równie ciekawie. Osoby wykluczające z codziennej diety gluten, mogą stworzyć swoje menu od podstaw, zaczynając od pieczywa, na daniach obiadowych czy sałatkach kończąc. Aromatyczne zupy kremy, czy nieco uwspółcześnione wersje tradycyjnych zup, na pewno przypadną do gustu miłośnikom zdrowej kuchni polskiej. Nawet ci, którzy nie wyobrażają sobie diety bez mięsa, znajdą coś dla siebie, spośród listy przepisów na kotlety, zapiekanki czy pulpety. Autorka nie pominęła jednak wegetarian, prezentując przepisy na takie dania, jak pierogi ruskie, naleśniki, placki warzywne, leczo czy tarty. Dla surówek i sałatek też znalazło się miejsce. Osobny rozdział tworzą także przekąski, desery i wypieki. W końcu kto oparłby się pysznym tostom z pastą z groszku czy plackom marchewkowym lub burgerom wołowym. A na deser, bez glutenu oczywiście, możemy zaserwować muffiny korzenne, batoniki bakaliowe, lody czy inne słodkości.

Nietypowe połączenia smaków i składników zamieniają tradycyjne potrawy w oryginalne i niepowtarzalne dania. Zdecydowanie warto je wypróbować, by przekonać się, jak smaczna może okazać się kuchnia bezglutenowa. Miłośnicy polskiej kuchni wcale nie muszą rezygnować z ulubionych placków, zup czy sernika, wystarczy tylko, że użyją odpowiednich składników, by móc cieszyć się smakiem potraw, bez niepokojących konsekwencji zdrowotnych. Polska kuchnia bezglutenowa to zbiór przepisów, z którymi poradzi sobie każdy amator gotowania. Dietetyk Agata Lewandowska udowadnia, że można gotować zdrowo i pysznie, nawet będąc na diecie bezglutenowej. Potwierdzamy to z czystym sumieniem i zachęcamy do kolorowego szaleństwa w kuchni!

Katarzyna Antos