Poparzenie pokrzywami to nie to samo co pokrzywka. Być może schorzenie to brzmi groźne, ale czy jest takie w rzeczywistości? Pokrzywka – czy jest się czego bać?

Pokrzywka – co to takiego?

Zmiany skórne, w formie zaróżowionych bąbli, przypominającymi kontakt skórny z pokrzywami, noszą nazwę pokrzywki. Problem skórny jest bardzo często wynikiem alergii kontaktowej lub dermatozy. Pokrzywka pojawia się u chorych na atopowe zapalenie skóry. Nagle, może wystąpić w wyniku reakcji alergicznej na środki chemiczne czy nowe kosmetyki. Samoistnie znika, choć może utrzymywać się na ciele przez dłuższy czas.

Pokrzywka – czy jest się czego bać?

To dość powszechne schorzenie skórne, które pojawia się zarówno u dzieci jak i osób dorosłych. Towarzyszy jej rumień i świąd. Bąble mogą rozprzestrzenić się po ciele. Pokrzywka zwykle mija po kilkunastu godzinach czy kilku dniach, jednak w przypadku gdy utrzymuje się znacznie dłużej, warto zgłosić się do lekarza. Niestety objawy pokrzywki bywają groźne dla życia pacjenta. Oprócz uporczywego świądu czy uczucia pieczenia, chory może mieć problemy z oddychaniem. Obrzęk obejmuje bowiem nie tylko skórę, ale także drogi oddechowe. Trudności ze złapaniem oddechu oraz zmiany skórne, mogą nasilać się pod wpływem stresu i zdenerwowania. Pokrzywka niekiedy występuje przy anafilaksji, co niesie niebezpieczeństwo śmierci. Osoby uczulone, powinny uważać na kontakt z alergenami, szczególnie te, które mają skłonność do alergii skórnych oraz pokarmowych. Tego rodzaju uczulenia, bardzo często objawiają się pokrzywką.

Ratunek na pokrzywkę

pokrzywkaŚwiąd, pieczenie i rumień to dość dokuczliwe objawy. Problem powiększa się, gdy do wszystkiego dodamy trudności w oddychaniu. Objawy pokrzywki można złagodzić za pomocą środków farmakologicznych. Leki przeciwhistaminowe hamują wydzielanie histaminy, która jest odpowiedzialna za mechanizm takiej reakcji skórnej. Niektóre z leków antyhistaminowych mogą powodować różne skutki uboczne, jak senność, nudności czy wymioty, więc nie należy stosować ich w nadmiarze. Innym rozwiązaniem są leki przeciwleukotrienowe, które sprawdzają się w leczeniu pokrzywki idiopatycznej, której przyczyny są nieznane. Przy ostrej pokrzywce stosuje się glikokortykosteroidy, szczególnie gdy pojawiają się duszności i zaobserwowano spadek ciśnienia tętniczego krwi. Nie należy lekceważyć nasilających się zmian, ponieważ objawy alergii mogą przeistoczyć się w poważne dolegliwości, wymagające natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Katarzyna Antos