Lifestyle

Po czym rozpoznać, że jesteś przemęczona?

Po czym rozpoznać, że jesteś przemęczona

Wiele z nas każdego dnia ma na swojej głowie mnóstwo spraw do załatwienia. Musimy zrealizować wiele zadań w pracy, na dodatek w trakcie ich wykonywania pojawiają się różnego rodzaju trudności i nowe sprawy. W życiu prywatnym musimy wysłać paczkę ze zwrotem do sklepu internetowego, kupić dziecku buty na zimę, pamiętać o zawiezieniu płaszcza męża do pralni. Nadmiar obowiązków pewnego dnia nas przytłacza. Po czym rozpoznać, że jesteś przemęczona?

Wszystko cię złości

Złość to często jeden z pierwszy objawów przemęczenia, który zazwyczaj źle interpretujemy. Zaczynamy zastanawiać, dlaczego tak łatwo się irytujemy i dochodzimy do wniosku, że to kwestia nadchodzącego okresu. Tymczasem przemawia przez nas przemęczenie. Gdy ledwo dajesz sobie radę z pracą, chcesz zrealizować wszystkie priorytetowe zadania, a ktoś co chwilę wydzwania ci na telefon, po prostu się złościsz. Tak samo dzieje się, gdy chcesz w spokoju zjeść obiad, a przyjaciel wydzwania do ciebie, by pogadać. Odrzucasz połączenie, kierując się zdrowym egoizmem, ale on twierdzi, że to pilne, więc odbierasz, po czym słuchasz o sprawie, z którą spokojnie mógłby poczekać. Jesteś jak chodząca kula gradowa, bo działasz na granicach własnej wytrzymałości, a co chwilę ktoś jeszcze czegoś chce. To cię dodatkowo przytłacza.

Co chwilę się mylisz

Przemęczenie można rozpoznać też po tym, że często się mylisz. Chodzi o różnego rodzaju przejęzyczenia i przeoczenia, których nigdy nie dopuściłabyś się, będąc w dobrej formie. To znak, że trzeba dokończyć pracę, a po niej nieco zwolnić tempa, wyłączyć telefon, aby nikt ci nie przeszkadzał, zjeść obiad i wyspać się.

Na niczym nie możesz się skupić

Problemy z koncentracją często dotykają osoby przemęczone, które ledwo dają radę funkcjonować na tak intensywnych obrotach. W pewnym momencie wiesz, że masz dużo do zrobienia, chcesz się z tym uporać, ale kompletnie nie wiesz, co robisz. Działasz po omacku. Może ci się nawet wydawać się zgrałaś już plik na pendrive`a, ale w rzeczywistości tylko włożyłaś go do portu USB.

Cała trzęsiesz się z nerwów

Czasem przemęczenie ma też wymiar fizjologiczny. Długotrwały stres, kiepska dieta sprawiają, że w naszym organizmie zaczyna brakować minerałów, w tym magnezu, a nas dopadają drgawki, nad którymi nie potrafimy zapanować.

Chce ci się spać, na nic nie masz siły

Jeśli czujesz, że powieki same stają się ciężkie i zamykają się, na nic nie masz siły, nawet na podgrzanie wczorajszej zupy, to znak, że twoja energia właśnie się wyczerpała. Nadeszła pora na regenerację organizmu i zadbanie o siebie.

Nic cię nie cieszy

Gdy jesteś bardzo zmęczona, to nawet długo wyczekiwana paczka nie cieszy tak, jak powinna.  Po prostu jest ci wszystko jedno, bo po prostu padasz z sił.

Wieczorem nie masz sił, by dojść do łazienki

Jeśli wieczorem nie udaje ci się nawet dotrzeć do łazienki, bo zasypiasz w fotelu podczas jedzenia spóżnionej kolacji, to znak, że się przepracowujesz. Musisz zwolnić tempo, aby nie wpędzić się w jakąś chorobę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *