Alergie skórne

Pielęgnacja cery mieszanej – co należy o niej wiedzieć?

Pielęgnacja cery mieszanej

Cera mieszana to podobno najczęściej spotykany typ skóry wśród Polaków. Charakteryzuje się nadmiernym przetłuszczaniem w strefie T (czoło, nos i broda) oraz normalnymi lub suchymi policzkami. Jak wygląda pielęgnacja cery mieszanej? Co należy o niej wiedzieć?

Nadmierna produkcja sebum w strefie T

Cera mieszana bywa problematyczna w pielęgnacji. Trzeba bowiem tak dobrać kosmetyki, aby matowiły strefę T i dobrze ją oczyszczały z nadmiaru łoju, a jednocześnie nie wysuszały policzków, które są normalne lub suche.  Cera mieszana przysparza wielu zmartwień. Strefa T nie tylko błyszczy się w sposób nieestetyczny, ale też bywa pokryta zaskórnikami oraz pryszczami. Wynika to z nadmiernej produkcji łoju, który może zapychać ujścia gruczołów łojowych i stawać się pożywką dla bakterii patogennych.

Pielęgnacja cery mieszanej to nie lada wyzwanie

Pielęgnacja cery mieszanej powinna zatem skupiać się na dokładnym oczyszczaniu strefy T, ale bez wysuszania tej partii twarzy. Bardzo często popełnianym błędem jest stosowanie zbyt mocnych kosmetyków, które wysuszają strefę T, przez co ta odwdzięcza się jeszcze większą produkcją sebum. Żel do mycia twarzy nie powinien zawierać alkoholu, gdyż ten nie tylko wzmaga syntezę łoju, ale też podrażnia cerę.  Po jego użyciu warto postawić na produkt taki jak Bioderma Sebium Lotion. Ten innowacyjny dermokosmetyk booster-tonik wykazuje właściwości nawilżające, strefa T też potrzebuje odżywienia, ponadto reguluje poziom wytwarzanego sebum oraz zapewnia prawidłowy odczyn skóry. Gdy ta jest lekko kwaśna, jej bariera ochronna zostaje zachowana. Wiele potencjalnych patogenów nie rozwija się w niskim pH.  Jednocześnie Bioderma Sebium Lotion to specyfik, który chroni cerę przed powstawaniem niedoskonałości, w tym zaskórników i pryszczy, a także wzmacnia skuteczność kremów po nim stosowanych.  Dzięki starannie dobranym składnikom obkurcza też ujścia gruczołów łojowych.

Bioderma Sebium Lotion

Jaki peeling do cery mieszanej?

Pielęgnacja cery mieszanej obejmuje też regularne wykonywanie peelingu. W przypadku tego rodzaju skóry niezwykle ważne jest regularne usuwanie martwego naskórka i nagromadzonych zanieczyszczeń, aby te nie stały się pożywką dla bakterii trądzikowych. Systematyczny peeling oczyszcza ujścia gruczołów łojowych i zapobiega powstawaniu zaskórników oraz pryszczy. W przypadku gdy cera mieszana nie jest naczynkowa, można sięgać po peelingi mechaniczne np. na bazie sproszkowanej łupinki orzecha włoskiego. Cera wrażliwa ze skłonnością do nadmiernej produkcji sebum w strefie T potrzebuje już delikatniejszego peelingu enzymatycznego. Zawarte w nim enzymy proteolityczne – bromelaina i papaina rozkładają białka pochodzące z martwego naskórka. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się peeling chemiczny, który bazuje na odpowiednio dobranych kwasach AHA i BHA.

Maseczki dla skóry mieszanej

W przypadku cery mieszanej warto też pamiętać o regularnym stosowaniu maseczek na bazie glinki. W przypadku, gdy skóra nie należy do wrażliwych, a ma problem z nadmiernym przetłuszczaniem się, dobrym rozwiązaniem może okazać się zielona glinka. Natomiast w przypadku cery mieszanej ze skłonnością do podrażnień zaleca się stosowanie białej glinki. Tego typu maseczki posiadają nie tylko właściwości oczyszczające, ale też zwężają pory i pozostawiają twarz zmatowioną.

Makijaż dla cery mieszanej

Właścicielki cery mieszanej często skarżą się na kiepską trwałość makijażu. Strefa T łatwo się przetłuszcza i w rezultacie zaczyna nieestetycznie świecić. Aby poprawić trwałość makijażu, przed większym wyjściem warto użyć specjalnej bazy matującej, a dopiero na nią nałożyć podkład. Dobrym rozwiązaniem może też okazać się stosowanie podkładu mineralnego o właściwościach matujących skórę, który utrwalamy transparentnym pudrem matującym np. bambusowym. Istnieją także specjalistyczne mgiełki matujące, które utrwalają makijaż. Nie należy z nich jednak korzystać zbyt często, ponieważ zawierają alkohol, który może wysuszać i podrażniać skórę. W ciągu dnia, gdy jesteśmy w biurze lub na spotkaniu ze znajomymi, warto ściągnąć nadmiar sebum ze strefy T za pomocą bibułki matującej. Można kupić ją w każdej drogerii za niewielkie pieniądze. Jeśli nie masz pod ręką bibułki matującej, pomocna może okazać się także zwykła chusteczka higieniczna.

Komentarze

kicia

2 lata temu

Ja, mimo swoich lat, mam cerę mieszaną i taki booster mógłby unormować strefę T.

Komentarze są wyłączone.