noc perseidów

Weekend 12-13 sierpnia zapowiada się interesująco, a wszystko za sprawą gwiazdorskiej wręcz obsady. Na nocny seans zapraszają perseidy. Przed nami noc perseidów. Jak je obserwować? Gdzie i kiedy je oglądać?

Czym są perseidy?

Wróćmy na chwilę do lekcji fizyki, gdzie zapewne przewinął się termin perseidy. To fachowe pojęcie określa rój meteorów, którego największą aktywność będziemy mogli zaobserwować już w najbliższy weekend – 12-13 sierpnia. Meteory widoczne są na całym niebie. Najwięcej perseidów można dostrzec zwykle w drugiej połowie nocy czy nad ranem. Bez wątpienia jest to wyjątkowe zjawisko astronomiczne. Meteory spalają się w atmosferze, przemieszczając się przez nią tworzą ślad meteorowy, stąd taka widoczność na niebie. Ich ślad może liczyć nawet kilkadziesiąt kilometrów, dlatego mamy tak efektowną noc spadających gwiazd. Jak obserwować na niebie perseidy? Przygotujcie długą listę życzeń i sprawdźcie porady dotyczące obserwacji gwieździstego nieba.

Noc perseidów

Noc perseidów bywa określana jako noc spadających gwiazd. Niesamowite jest to, że możemy podziwiać tego typu zjawiska, które zawsze robią wielkie wrażenie, zarówno na małych i dużych. W zeszłym roku mogliśmy podziwiać perseidy, ale i w tym czeka nas równie efektowne widowisko. Noc perseidów przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. W momencie kulminacyjnym, szacuje się, że w ciągu godziny będzie można zaobserwować na niebie nawet 90 spadających gwiazd. Już od początku sierpnia można szukać na niebie perseidów. Ostatnie dostrzeżemy w okolicach 24 sierpnia. Jednak to właśnie wspomniany weekend jest najlepszym terminem na ich obserwację w tak dużym natężeniu.

Gdzie oglądać perseidy?

meteoryW centrum miasta raczej nie zobaczymy spadających gwiazd. Całą obserwację utrudniać będzie Księżyc. Pełnia Księżyca rozpoczęła się 7 sierpnia, przez co w noc perseidów, będzie on świecił dość mocno, jego widoczność będzie duża. Bardziej zacienione miejsca będą znacznie lepszymi punktami obserwacyjnymi. Najlepiej wybrać się do planetarium, gdzie bez problemu będzie można śledzić spadające gwiazdy. Perseidy będą pojawiać się od strony Gwiazdozbioru Perseusza, więc to jego powinniśmy szukać na niebie. Jeśli mamy możliwość, możemy wybrać się w okolice lasu czy ma wzgórza, gdzie widoczność będzie lepsza. Warto rozłożyć się na kocu czy karimacie na ziemi, nie rozpraszać oczu patrzeniem w telefon, tylko przyzwyczaić wzrok do ciemności. Gdybyśmy chcieli uwiecznić perseidy na fotografii, musimy zaopatrzyć się w lepszy sprzęt fotograficzny i statyw. A gdy już zaobserwujemy choć jedną spadającą gwiazdę, patrzmy uważnie, by nie przegapić kolejnych, które mogą pojawić się za chwilę.

Katarzyna Antos