Ciąża i dziecko

Pedofilia, czyli wykorzystywanie seksualne dzieci przez dorosłych

pedofilia

Caleb Woods z Unsplash

Pedofilia to jedno z najokrutniejszych przestępstw, dlatego jego sprawcy w żadnym środowisku nie mogą liczyć na zrozumienie. Nawet przedstawiciele środowiska przestępczego nie tolerują osób, które pozwalają sobie na wykorzystywanie seksualne dzieci. Taka postawa we wszystkich grupach społecznych budzi obrzydzenie i sprzeciw. Niestety, pedofilia to przestępstwo, które na ogół rozgrywa się po cichu. Dlaczego tak się dzieje?

Spis treści:

  1. Kim jest sprawca pedofilii?
  2. Dlaczego pedofilia w Polsce stanowi tak poważny problem?
  3. Jak pedofil chroni się przed zdemaskowaniem?
  4. Wykorzystywanie seksualne dzieci przez dorosłych – dlaczego należy wierzyć nastolatkom?
  5. Nadużycia seksualne – dlaczego rodzice ich nie dostrzegają?
  6. Pedofilem może być każdy, także ksiądz czy partner
  7. Objawy wykorzystywania seksualnego dzieci

Kim jest sprawca pedofilii?

Sprawca pedofilii zazwyczaj jest doskonale znany rodzinie. Wykorzystywanie seksualne dzieci to przestępstwo, którego często dopuszczają się krewni małoletniego, przyjaciele jego rodziny lub osoby duchowne, których darzy się zaufaniem. Efekt? Niemal nikt nie wierzy ofiarom pedofilii, gdy te zgłaszają problem. Dorośli często nie dostrzegają nawet symptomów wykorzystywania seksualnego. Przez myśl im nie przejdzie, że ich partner czy przyjaciel może dopuszczać się tak okrutnych czynów.

Dlaczego pedofilia w Polsce stanowi tak poważny problem?

Pedofilia stanowi w Polsce spory problem także dlatego, że nie potrafimy rozmawiać z dziećmi nt. seksu. To nas krępuje i sprawia, że się czerwienimy. W rezultacie młodzi ludzie nie wiedzą, jakich granic nikt nie ma prawa przekraczać. Często spotykanym problemem wśród dzieci jest brak asertywności. Nie uczymy jej dzieci, bo obawiamy się, że zaczną się buntować. To nas przeraża, w końcu chcemy mieć uległe pociechy, które nie będą nam sprawiać żadnych problemów wychowawczych.  Niestety, ma to swoją cenę. Dzieci nie protestują także wówczas, gdy padają ofiarami seksualnych nadużyć ze strony dorosłych.

Jak pedofil chroni się przed zdemaskowaniem?

Pedofil często mydli oczy swoim ofiarom. Zdaje sobie sprawę, że rodzice często są zbyt zmęczeni, aby okazać dziecku zainteresowanie. Niechętnie się z nim bawią. Nie obsypują go także prezentami, by nie zepsuć młodego człowieka. Pedofil postanawia to wykorzystać na swoją korzyść. Ma dla dziecka sporo uwagi, jednocześnie nie ma problemów, by obsypywać go kosztownymi niespodziankami. Wszystko to sprawia, że wykorzystanie seksualne boli dziecko, ale jednocześnie lubi ono swojego oprawcę. Rodzi to ambiwalentne uczucia, z którymi trudno radzą sobie osoby dorosłe z dobrze rozwiniętym płatem przedczołowym, a co dopiero dzieci, które  nie mają takiej samoświadomości.

Wykorzystywanie seksualne dzieci przez dorosłych – dlaczego należy wierzyć nastolatkom?

Nastolatek potrafi lepiej opisać, co robi osoba dorosła. Dostrzega wykorzystanie seksualne. W związku z tym pedofil przyjmuje tutaj inną strategię działania. Próbuje zdyskredytować dziecko i uczynić je niewiarygodne w oczach innych. Np. może podrzucać mu różne przedmioty, które ono rzekomo skradło. Później, gdy nastolatek zgłosi sprawę wychowawczyni czy policji, nikt mu nie wierzy. Ojciec, który dopuszcza się nadużyć seksualnych wobec własnego dziecka, twierdzi, że to się tylko mści, pomawiając go. Poniosło bowiem karę za kradzież. Niestety, policjanci oraz nauczyciele często się na to nabierają. Nasłuchaliśmy się, że nastolatki rodzą problemy wychowawcze. Kradzieże, narkotyki, wagary są u nich na porządku dziennym. Przyłapane na gorącym uczynku wypierają się i posądzają innych o złe rzeczy. Niestety, to doskonała sytuacja dla pedofilów.

Nadużycia seksualne – dlaczego rodzice ich nie dostrzegają?

Pedofilia to szczególnie obrzydliwy rodzaj przestępstwa, tym bardziej, że jej sprawca jest na ogół dobrze znany rodzicom dziecka, a nawet przez nich lubiany. Niestety, bliscy często nie dostrzegają problemu. Rodzice mają problemy w pracy, sporo czasu spędzają w biurze, przez co ich czujność maleje. Często wręcz cieszą się, że ich brat czy przyjaciel zajmuje się dzieckiem.

Pedofilem może być każdy, także ksiądz czy partner

Pedofil może wywodzić się z każdej grupy społecznej. Często zakładamy, że to przedstawiciel patologii. Niestety, wielu pedofilów pozostaje nieuchwytnych, bo to osoby inteligentne, które doskonale się maskują i zabezpieczają. Sprawcy nadużyć seksualnych wobec dzieci to księża, nauczyciele, trenerzy i politycy, to także krewni oraz przyjaciele rodziców. Musimy zrozumieć, że każdy może krzywdzić naszą pociechę. Jeśli dzieje się coś złego lub dziecko wprost zgłasza problemy, nie zakładajmy, że to taki dobry ksiądz lub nasz partner z pewnością by tego nie zrobił. Zaufajmy dziecku i spróbujmy wyjaśnić tę sprawę.

Objawy wykorzystywania seksualnego dzieci

Jakie są objawy nadużyć seksualnych? Po czym rozpoznać, że dziecko padło ofiarą pedofilii? Niewątpliwie po tym, że odgrywa sceny seksualne. Dzieci nie wiedzą, czym jest seks oralny, analny czy ruchy frykcyjne. Uczą się tego poprzez własne doświadczenia lub oglądanie filmów pornograficznych, które puszcza im osoba dorosła.  Dziecko może mieć też stany depresyjne, być skryte lub nadmiernie rozdrażnione. Nie lekceważmy tych objawów, tylko zawsze okażmy dziecku należyte zainteresowanie.