Życie z alergią

Patologiczny kłamca – miej się na baczności!

Patologiczny kłamca

Każdy człowiek czasem kłamie i robi to z różnych względów. Czasem decydujemy się na białe kłamstwo po to, aby nie sprawić komuś przykrości. Kiedy indziej natomiast kłamiemy po to, aby uniknąć odpowiedzialności za popełniony czyn. Patologiczny kłamca natomiast kłamie ciągle, nawet wtedy gdy nie musi i nie ma to żadnego logicznego uzasadnienia. Dlaczego należy uważać na takich ludzi?

Patologiczny kłamca nigdy nie jest z tobą szczery

Gdy zadajesz się z patologicznym kłamcą, musisz wiedzieć, że ten typ człowieka prawdopodobnie nigdy nie jest z tobą szczery. Gdy ty mu współczujesz, bo mówi, jak był w dzieciństwie bity przez matkę, zazwyczaj nic takiego nie miało miejsca. Patologiczny kłamca może też opowiadać tobie niestworzone przygody. Może twierdzić, że pracował kiedyś w wojsku, udzielał się w partii politycznej, ma na swoim koncie wygraną w konkursie muzycznym, jego rodzice zabierają go na wczasy na Kubę. Wszystko to często wydaje się godne pochwały i pozazdroszczenia. Tymczasem nie ma nic wspólnego z prawdą.

Trudny klient oraz usługobiorca

Jeśli trafisz na klienta, który jest patologicznym kłamcą, może wmawiać tobie, że twój produkt jest wadliwy, sam się zepsuł etc. W rzeczywistości jednak może być tak, że to sam konsument zniszczył towar, obchodząc się z nim niewłaściwie, a teraz bezczelnie żąda zadośćuczynienia.  Z kolei, gdy ty korzystasz z usług patologicznego kłamcy, możesz mieć problem z wyegzekwowaniem tego, za co zapłaciłaś. On miał podesłać ci zdjęcia  z twojego wesela do końca września, mamy koniec października, a ich dalej nie ma na twoim mailu. Zdążyłaś się już dowiedzieć, że wymarło mu pół rodziny.

Nie zbudujesz bliskości z patologicznym kłamcą

Jeśli planujesz związek, to uciekaj od patologicznego kłamcy, ile sił w nogach. Taki człowiek zawsze kłamie, przez co nie sposób zbudować z nim bliską i szczerą relację. Musisz mieć to na uwadze.  Patologiczny kłamca często wymaga pomocy psychoterapeutycznej, dlatego też nie powinnaś się z nim wiązać. To nie jest dobry materiał na partnera, jest bowiem zbyt toksyczny.

Patologiczny kłamca może cierpieć na zaburzenia psychiczne

Niektórzy ludzie nie tylko kłamią, oni święcie wierzą w swoje kłamstwa. Wynika to z faktu, że cierpią na poważne zaburzenia psychiczne. Takie  życie w alternatywnej rzeczywistości może być objawem schizofrenii. Tacy ludzie mogą być niebezpieczni zarówno dla siebie, jak i otoczenia.  Dlatego unikaj ich i nie utrzymuj z nimi relacji.  Myśl przede wszystkim o sobie i własnym dobru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *