lek

Znają go wszyscy Polacy i chętnie stosują. Na gorączkę, ból głowy czy mięśni. Paracetamol, bo o nim mowa, to jeden z najpopularniejszych leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Dlaczego tak chętnie po niego sięgamy? Czy jest bezpieczny dla naszego zdrowia?

Młody lek o wielkiej sławie

Paracetamol w Polsce pojawił się dopiero w latach 90. XX wieku. Stosunkowo więc jest dość młodym lekiem na polskim rynku farmaceutycznym. Szybko jednak stał się na tyle popularny, by wyprzeć inne środki tego typu. Jest pochodną jednego z najstarszych środków przeciwbólowych, czyli fenacytyny. Paracetamol zapewnia większe bezpieczeństwo niż wspomniana fenacytyna, choć ich budowa jest bardzo podobna. Lek jest obecny w wielu środkach, które dostępne są bez recepty. Leki typ OTC dostaniemy nie tylko w aptekach, ale sklepach spożywczych, kioskach czy na stacjach benzynowych. Dzięki temu mamy powszechny dostęp do paracetamolu, co ma także swoje złe strony.

Paracetamol na ból i przeziębienie

Polacy są przyzwyczajeni do leków przeciwbólowych, choć w wielu przypadków moglibyśmy użyć określenia lub wręcz stwierdzenia uzależnieni. Przez łatwą dostępność i skuteczność, chętnie sięgamy po tego typu środki, w tym paracetamol. Związek ma właściwości przeciwbólowe. Jego zastosowanie zwiększa tzw. próg bólowy. Dzięki temu, nasz organizm jest mniej wrażliwy na ból, co utrzymuje się od 4 do 6 godzin, po zażyciu jednej dawki. W przypadku przeziębienia czy grypy, równie chętnie zażywamy paracetamol, bo działa szybko i efektywnie. Hamuje gorączką nawet na 6 czy 8 godzin, ponieważ wpływa na termoregulację ciała. Nie potrzebujemy na niego recepty, nie musimy umawiać się na wizytę u lekarza, by taki lek kupić bez problemu. Nawet Światowo Organizacja Zdrowia zaleca ten lek przeciwbólowy, jako jeden z najskuteczniejszych leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych.

Niebezpieczny paracetamolu

Paracetamol jest bezpieczny w określonych dawkach. Możemy stosować go na przeziębienie. Zalecany jest także kobietom w ciąży od 4 miesiąca czy matkom karmiącym. Chorzy na astmę także mogą po niego sięgać. Bezpieczeństwo kryje się w dawce leku. Każdy środek, stosowany niezgodnie z zaleceniami może nam zaszkodzić. Paracetamol również. Osoba dorosła nie powinna przyjąć więcej niż 4 mg paracetamolu na dobę. Osoby mające problemy z wątrobą powinny uważać na leki zawierające paracetamol.paracetamol Niekiedy przy przeziębieniu, pacjenci stosują naraz kilka leków przeciwgorączkowych, nie mając świadomości, że wszystkie mogą zawierać paracetamol. Wówczas łatwo przekroczyć bezpieczną dawkę. Dlatego warto zapoznać się wcześniej z ulotką dołączoną do leku. Ostatnio jeden z popularnych leków na przeziębienie został wycofany ze sprzedaży, ze względu na zaburzone dawki paracetamolu. Przy zatruciu lekiem mogą wystąpić wymioty, bóle brzucha oraz wrażliwość na dotyk w okolicach wątroby. Tego typu zatrucie wymaga pomocy medycznej, więc wszelkie niepokojące objawy warto zgłaszać lekarzowi.

Katarzyna Antos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here