żywienie

Rząd wprowadza dobre zmiany w kwestii żywienia dzieci. Uczniowie szkół podstawowych, już od października dostaną za darmo warzywa, owoce, soki oraz mleko. A wszystko w ramach programu unijnego.

Nowy rok szkolny pełen zmian

Nowy rok szkolny 2017/2018 to czas zmian w szkolnictwie. Likwidacja gimnazjów i przywrócenie ośmioletniej szkoły podstawowej to niemałe wyzwanie dla pedagogów i samorządów. Te już skarżą się na brak zwrotu zainwestowanych środków, które umożliwiły przekształcenie jednostek oświatowych i przygotowanie ich na przyjęcie uczniów. Mimo wielu burz, mamy także pozytywne zmiany, które wprowadza rząd. Jedną z nich jest darmowy prowiant dla uczniów szkół podstawowych. A żeby było jeszcze lepiej, będą to owoce, warzywa, sok oraz mleko, czyli to, czego najmłodsi zdecydowanie potrzebują do rozwoju i wzrostu. W dobie nadwagi, otyłości i innych, tego typu chorób, każdy taki krok jest jak najbardziej cenny.

Owoce, warzywa i mleko w szkołach

Program, na który rząd otrzymał z Unii aż 240 mln złotych, wystartuje już 2 października. Nowy program to połączenie dwóch starych, w których najmłodsi otrzymywali w szkołach mleko oraz owoce, np. jabłka. Od października, uczniowie szkół I-V otrzymają darmowe warzywa, owoce, soki oraz mleko. Program powstał przy współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Każda szkoła może wybrać 10 tygodni na jeden semestr, w których to uczniowie będą otrzymywać zdrowe produkty. Program ma na celu zwiększenie świadomości na temat zdrowego żywienia oraz kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Grupa docelowa nie jest przypadkowa, ponieważ zdaniem ekspertów, właśnie w tym wieku najefektowniej można takowe nawyki kształtować.

Zdrowa dieta dla uczniów

Unijny program to doskonały pomysł na zachęcenie dzieci, do zdrowej diety. Nadwaga to coraz większy problem w polskich szkołach, więc takie kroki są potrzebne. Darmowy prowiant zapewni najmłodszym zdrową porcję witamin i minerałów. Uczniowie będą otrzymywać takie dobroci jak śliwki, jabłka, gruszki, truskawki, marchewki, rzodkiewki, pomidorki. warzywaOprócz tego soki warzywne, owocowe i mieszane oraz produkty mleczne – mleko, jogurty i kefiry. Umowy z dostawcami już zostały zawarte, więc pierwsze dostawy produktów trafią do szkół jeszcze w tym roku kalendarzowym.

Miejmy nadzieję, że program zmieni podejście do zdrowej żywności i będzie skutecznym elementem walki ze złymi nawykami żywieniowymi. Co sądzicie o takim programie?

Katarzyna Antos