Osobowość borderline
Nik Shuliahin z Unsplash

Niestabilność nastroju, trudność z określeniem swojej tożsamości („kim jestem?”), a jednocześnie ciągłe uczucie niespełnienia i pustki. Tak w dużym skrócie określić można osobowość borderline. Uznaje się, że z tego rodzaju zaburzeniami, które niewątpliwie wymagają leczenia, psychoterapii, a w niektórych przypadkach nawet hospitalizacji psychiatrycznej, zmaga się nawet 2% światowej populacji. Niestety, borderline wciąż jest rzadko diagnozowane. Pamiętaj, że Pacjent zazwyczaj nie zauważa niepokojących symptomów w swoim zachowaniu: to jego bliscy reagują i naciskają na leczenie. Poznaj objawy borderline i sprawdź, jak wygląda terapia. Być może będziesz w stanie pomóc komuś w swoim otoczeniu.

Jak rozpoznać borderline?

Objawy borderline są trudne do skategoryzowania. Czasem niesłusznie traktuje się je jako cechy charakteru, osobowości, temperamentu. Realnymi przyczynami zaburzenia borderline i jego objawów mogą być natomiast: trudna życiowa sytuacja, wpływ otoczenia zwłaszcza we wczesnym okresie życia, przebyta trauma.

Po czym poznać osobę, która boryka się z borderline? Objawem jest na pewno huśtawka nastrojów. W jednej chwili Pacjent może pękać ze śmiechu, aby już za moment wybuchnąć nieposkromioną złością, a nawet agresją. Wahania od euforycznego nastroju do ogromnego smutku są w tym przypadku klinicznym typowe.

To jednak nie wszystko. Typowa osoba, która zmaga się z borderline, ma tendencje do podejmowania dużego ryzyka. Chętnie eksperymentuje, podejmuje się prób samookaleczenia, znane są liczne przypadki prób samobójczych. U pacjenta z borderline typowy jest też strach przed odrzuceniem, dlatego standardem jest nieutrzymywanie bliskich relacji, trudność z utrzymaniem związku oraz tzw. palenie za sobą mostów. Pacjenci ci pozornie dążą często do dużej bliskości z innymi, aby w bliskiej relacji ukoić swoje poczucie pustki, ale realna bliskość emocjonalna często okazuje się dla nich przerażająca. Osoba z borderline ucieka przed ludźmi, bo nie chce zostać sama. To przewrotne, ale zrywa kontakty po to, aby nie być pozostawioną jako pierwsza. Warto dodać, że Pacjenci są też mało odporni na stres, przez co bardzo często mają problemy nie tylko z utrzymaniem prywatnym relacji, ale również tych na płaszczyźnie zawodowej. Jak widać, borderline ma wpływ na każdy aspekt życia i właśnie dlatego powinien być jak najszybciej zdiagnozowane.

Jak leczyć borderline?

Zaburzenia typowe dla osobowości borderline wymagają leczenia, ponieważ w skrajnych przypadkach mogą być wręcz niebezpieczne dla Pacjenta. Jak wspomniano wyżej, niestabilność emocjonalna może skończyć się próbami samobójczymi albo agresją w stosunku do innych. Nawet, jeśli sytuacja nie jest tak „ekstremalna”, borderline niemal zawsze obniża jakość życia Pacjenta/ki. 

Leczenie zaburzenia borderline jest najczęściej realizowane na kilku płaszczyznach jednocześnie. To leczenie farmakologiczne, z reguły polegające na przyjmowaniu leków przeciwdepresyjnych oraz przede wszystkim psychoterapia. Zalecana  jest psychoterapia indywidualna oraz długoterminowa, która pozwala na trwałą modyfikację swoich wzorców zachowania.