ozdoby

Choinka to ważny element Świąt Bożego Narodzenia. Zdobi nasze mieszkania, sklepy i jarmarki. Alternatywą dla tradycyjnych bombek i łańcuchów mogą być oryginalne ozdoby na choinkę, które możemy wykonać samodzielnie.

Świąteczne ozdoby

Już na kilka miesięcy przed Świętami Bożego Narodzenia, w sklepach pojawiają się liczne dekoracje. Ich ilość i różnorodność z roku na rok coraz bardziej zaskakuje. Różne style i kolory stwarzają wiele możliwości dekoracyjnych. Zmieniają się trendy, ale niektóre pozostają wciąż modne i chętnie wykorzystywane od lat. Miłośnicy dekoracji coraz częściej wybierają te bardziej wyszukane i unikatowe. Dużym zainteresowaniem cieszy się rękodzieło. Na świątecznych jarmarkach nie brakuje ręcznie robionych ozdób na choinkę i nie tylko. Moda na hand made sprawiła, że wykonujemy także samodzielnie ozdoby, które prezentujemy we własnych domach. Zbliżające się Święta są więc wspaniałą okazją, aby wykonać piękne, choinkowe dekoracje, dzięki którym nasze drzewko będzie jedyne w swoim rodzaju.

Suszone plastry cytrusów

REKLAMA

Pomarańcze, mandarynki i cytryny to świetny materiał na choinkowe ozdoby. Z tych owoców przygotujemy piękne i zarazem ekologiczne dekoracje. Wystarczy pokroić owoce na cienkie plastry. Najlepiej wybrać cytrusy różnej wielkości. Pokrojone pomarańcze suszymy, rozłożone na blasze lub papierze. Po całkowitym wysuszeniu warto zabezpieczyć je bezbarwnym lakierem do paznokci. Zyskają dzięki temu odrobinę błysku i będą równie dobrze wyglądać na następny rok. Przez owoce przewlekamy sznurek lub złotą tasiemkę i wieszamy tak przygotowane ozdoby na choinkę.

Papierowa wiklina

Papierowa wiklina to prawdziwy hit w sztuce hand made. Można z niej wykonać praktycznie wszystko. Na choince najładniej będą wyglądały gwiazdy i serca. Praca z papierową wikliną wymaga wprawy, ale w sieci są dostępne specjalne tutoriale, dzięki którym z łatwością rozpoczniemy twórczą zabawę. Białe dekoracje podkreślą intensywną zieleń choinki. Możemy również pomalować ozdoby na srebrno czy złoto – wszystko zależy od naszej inwencji.

Kule z włóczki

W sklepach znajdziemy łańcuchy w formie kuli, przypominających kłębki wełny. Takie ozdoby wykonamy sami. Wystarczy balon, klej wikol, odrobina oleju i dowolna włóczka czy naturalny sznurek. Bal dmuchamy do rozmiaru, który chcemy uzyskać, smarujemy olejem i owijamy włóczką, zamoczoną w kleju. Kule pozostawiamy do wyschnięcia, najlepiej w pozycji wiszącej. Następnie przebijamy balon i wyciągamy go z kuli. Takie dekoracje mogą zastąpić nam plastikowe bombki, bądź zostać świetlnym łańcuchem, Wystarczy, że w ich otwarty wsadzimy światełka.

Zawieszki z masy solnej

zawieszki

Masa solna to bardzo prosta w przygotowaniu masa plastyczna. Wystarczy sól, woda i mąka. Z przygotowanej masy wytniemy dowolne kształty. Musimy pamiętać o zrobieniu w nich otworów, za pomocą których zawiesimy je na choince. Masę możemy rozwałkować i powycinać foremkami do ciasteczek. Gotowe ozdoby suszymy w piekarniku przez kilka godzin. Po całkowitym wystygnięciu możemy powiesić je na świąteczne drzewko.

Katarzyna Antos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here