Uroda alergika

Olejki eteryczne – wyjątkowe dary natury

Olejki eteryczne

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to naturalne substancje, które zostały pozyskane w wyniku destylacji z parą wodną lub tłoczenia na zimno różnych części roślin. W wyniku destylacji otrzymuje się substancję, która posiada intensywny aromat oraz dużą lotność. Olejki eteryczne to potężny dar natury który każdego roku zyskuje coraz większą rzeszę fanów i zwolenników medycyny alternatywnej. Olejki są wykorzystywane w aromaterapii ze względu na korzyści terapeutyczne, silny aromat oraz oddziaływanie na emocje. Wystarczy kilka kropelek olejku, aby całe pomieszczenie wypełnić intensywnym zapachem danej rośliny. Wiele olejków jest wykorzystywanych w kosmetyce ze względu na właściwości antyseptyczne, przeciwgrzybicze czy przeciwbakteryjne. Niektóre olejki posiadają właściwości, które pozwalają na leczenie infekcji układu oddechowego, przeziębień oraz często są używane do zabiegów parowych w gabinetach kosmetycznych.

 

Jak wybierać olejki eteryczne?

Szukając najlepszego produktu należy sprawdzać skład olejku na etykiecie butelki. Olejek eteryczny powinien być w stu procentach czysty, nie powinien zawierać żadnych sztucznych domieszek. Buteleczki w których dostarczany jest produkt powinny mieć ciemną barwę, co dodatkowo stanowi barierę ochronną dla olejku. W przypadku nadmiernego kontaktu promieni słonecznych z zawartością butelki może dojść do jego utlenienia i utraty cech pielęgnacyjnych i leczniczych. Jednym z przykładów czystych i naturalnych olejków eterycznych są olejki dōTERRA, amerykańskiej firmy, która surowce do gotowych produktów pozyskuje z całego świata. Olejki doTERRA to certyfikowane produkty które nie zawierają żadnych sztucznych domieszek czy konserwantów, dlatego posiadają bardzo szerokie spektrum korzyści terapeutycznych.

Wyprodukowanie czystego olejku eterycznego nie jest łatwe. Przykładowo – aby uzyskać 15ml destylatu niektórych olejków, potrzeba około 5 kilogramów świeżo ściętych kwiatów czy łodyg. Warto jednak zaznaczyć, że tak wysokiej jakości olejki są bardzo wydajne. Niekiedy wystarczy kilka kropelek olejku, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Pamiętajmy, aby odróżnić olejki zapachowe od olejków eterycznych. Olejki zapachowe powstają przy udziale syntetycznych substancji, nie powinny być używane do pielęgnacji ciała lub inhalacji.

Jak wybierać olejki eteryczne

 

Dlaczego warto stosować olejki eteryczne?

Olejki eteryczne można stosować na wiele rozmaitych sposobów, dzięki czemu są one uznawane są wielozadaniowe i wpływają na wiele funkcji organizmu. Olejki eteryczne zawierające substancje odżywcze pochodzenia roślinnego mogą działać rozluźniająco, antybakteryjnie oraz przeciwgrzybicznie. Szczególną uwagę warto zwrócić na olejek lawendowy, który wspiera uspokojenie emocji i ułatwia zasypianie. Jest to świetna propozycja dla osób przepracowanych i zestresowanych. Dużą popularnością cieszą się również olejki wspierające system odpornościowy organizmu, np. seria produktów OnGuard lub olejek Wild Orange.

Podsumowanie

Na pewno wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak potężna moc tkwi w naturalnych olejkach eterycznych. Olejki to ogromne źródło dobroczynnych związków organicznych, które nie tylko pielęgnują, ale także odżywiają skórę. Oddziałują również na wiele obszarów naszego organizmu – zarówno na ciało jak i na psychikę. Bardzo ważne jest jednak to, aby znaleźć produkt, który będzie cechował się wysoką jakością i czystością olejku.

Tekst powstał przy współpracy ze sklepem internetowym doTERRA pod adresem https://sklep-olejki.pl/

Komentarze (4)

tina

2 lata temu

Ja lubię spryskiwać olejkami eterycznymi pomieszczenia w swoim mieszkaniu.

jowi

2 lata temu

U mnie olejki eteryczne bardzo fajnie sprawdzają się przy inhalacji.

pam

2 lata temu

To prawda, ważne, aby olejek nie był zanieczyszczony różnymi nieciekawymi związkami.

tycjana

2 lata temu

Ja stosuję olejki eteryczne do odstraszania owadów.

Komentarze są wyłączone.