choroba

Już będąc w ciąży, każda przyszła matka musi mieć świadomość zagrożeń, jakie czeka na jej dziecko. Zdrowie jest najważniejsze, ale maluchy często chorują, a szczególnie niebezpieczne są choroby wieku dziecięcego, takie jak odra. Co warto o niej wiedzieć?

Odra – kto na nią choruje?

Odra jest zakaźną choroba wieku dziecięcego, co oznacza, że najczęściej chorują na nią najmłodsi, choć zdarzają się także zachorowania wśród osób dorosłych. Wśród chorych wyróżnia się grupa dzieci w wieku od 6 do 12 miesięcy. To właśnie niemowlęta często chorują na odrę, jeszcze przed podaniem pierwszej szczepionki. Dzieci niezaszczepione są tak samo narażone jak i te, które nie otrzymały dawek przypominających. Zdarzają się także śmiertelne przypadki zachorowań na odrę. Szczególnie łatwo wirusowi ulegają bałkańscy emigranci, którzy nie zostali zaszczepieni.

Zachorowania w Polsce

Co ciekawe, od dekady obserwujemy tendencję wzrostową zachorowań na odrę. Z roku na rok przybywa chorych dzieci, co jest dość niepokojące. Być może do ilości zachorowań przyczynia się pogląd niektórych rodziców na samą kwestię szczepień. Unikają oni szczepionek, ponieważ twierdzą, że bardziej szkodzą maluchom niż pomagają w ochronie przed wirusami. Prawda jest taka, że szczepienia wspomagają pracę układu odpornościowego, dzięki czemu spada ryzyko rozwoju danego wirusa w organizmie malucha.

Co wywołuje chorobę?

Źródłem choroby są wirusy RNA. Odra jest ostrą chorobą zakaźną, przenoszona drogą kropelkową. Zaszczepione dziecko, nawet jeśli zarazi się odrą, najpewniej ją przechoruje. Jedna chora osoba może zarazić nawet kilkanaście innych. Pierwsze objawy mogą pojawić się nawet 2 tygodnie od momentu zakażenia. Nosiciel wirusa zaraża zarówno przed wystąpieniem charakterystycznej wysypki, jak i kilka dni od jej objawienia.

Jak objawia się odra?

choroba zakaźnaWszytko zaczyna się od typowych dla przeziębienia czy grypy objawów. Pojawia się katar i gorączka. Najbardziej charakterystyczną oznaką choroby jest wysypka na skórze. Najpierw za uszami, następnie na twarzy, szyi i na pozostałym obszarze ciała dziecka. Wysypka zamienia się w brunatne ślady, które złuszczają się wraz z naskórkiem. Znikają całkowicie po ok. 2 tygodniach. U maluszków dodatkowymi objawami są biegunki i bóle brzucha. Już po kilku dniach, gorączka zaczyna spadać, a dziecko wraca do zdrowia. Tego typu choroba zakaźna wymaga diagnostyki lekarskiej, w celu uniknięcia powikłań zdrowotnych, takimi jak zapalenie płuc czy oskrzeli.

Katarzyna Antos