ABC alergii ODCZULANIE

Odczulanie – metody naturalne

Odczulanie - metody naturalne

Świecowanie – czy w ogóle pomaga w alergii?

Pod tą nazwą kryje się zabieg wykonywany na uszach przy użyciu specjalnych świec. Świeca, której używa się w tej metodzie, ma kształt rurki i jest wykonana z naturalnych składników: bawełny, wosku pszczelego, olejków eterycznych i odpowiednio dobranych ziół. Wkłada się ją do kanału usznego i zapala. W trakcie spalania olejki eteryczne i zioła dostają się do wnętrza ucha, a wytworzone podciśnienie „wyciąga” z organizmu toksyny i choroby. Świecowanie ma być również pomocne przy alergii, a zwłaszcza katarze siennym, w kłopotach z zatokami i uszami.

Niestety, żadne badania nie dowodzą skuteczności świecowania. Co więcej, w uchu nie może wytworzyć się podciśnienie ani „efekt komina”, ponieważ to groziłoby rozerwaniem bębenka. Z kolei tworzące się grudki, które mają być dowodem na wyciąganie z organizmu toksyn, są tylko pozostałością po spalanym wosku. Świecowanie to najmniej skuteczna z alternatywnych metod odczulania.

Odczulanie - metody naturalne

Hipnoza na alergię?

Niektóre hipotezy głoszą, że alergia jest wynikiem napięć psychicznych, które zachodzą w mózgu pod wpływem konkretnych bodźców. Prościej mówiąc – alergia jest wytworem naszego umysłu. Podświadomość potrafi zapisać reakcje na jakieś zjawisko i potem z dokładnością je odtworzyć, np. w przypadku alergików będzie to reakcja na alergeny.

Dzięki hipnozie można przekazywać pacjentowi pewne sugestie i próbować dotrzeć do podświadomości, szukając przyczyn alergii. Taka terapia ma pozwolić pacjentowi uporać się z napięciami psychicznymi, które wytwarzają reakcje alergiczne.

Hipnoza nie zawsze jest skuteczna. Powodzenie tej metody zależy od bardzo wielu czynników, m.in. od podatności pacjenta, umiejętności hipnotyzera, postawy pacjenta wobec alergii, a także od stosowanej techniki i typów sugestii. Hipnoza nie jest do końca zrozumiałą metodą, ma w sobie wiele z autosugestii.

Akupunktura a alergia

Ta stara chińska metoda ma wielu zwolenników. Według medycyny chińskie alergia i wszystkie jej dolegliwości są skutkiem zaburzeń w organizmie spowodowanych zatkaniem kanałów energetycznych (co z kolei ma swoją przyczynę np. w złym odżywianiu). Nakłuwanie bardzo cienkimi igłami w konkretnych punktach na ciele pozwala na przywrócenie naturalnego przepływu energii w organizmie i uwolnienie pacjenta od dolegliwości alergicznych.

Skuteczność akupunktury to kwestia dyskusyjna. Jej zwolennicy twierdzą, że w chorobach alergicznych przynosi poprawę nawet o 80%. Z kolei przeciwnicy przyrównują akupunkturę do działania placebo.

Biorezonans magnetyczny w walce z alergią

Jedna z najbardziej kontrowersyjnych metod odczulania. Opiera się na założeniu, że alergia zakłóca naturalne pole elektromagnetyczne człowieka. Biorezonans to maszyna emitująca fale elektromagnetyczne, które „naprawiają” pole alergika. Biorezonans jest w stanie określić na jakie alergeny pacjent jest uczulony oraz je zneutralizować. Większość badań zupełnie nie potwierdza skuteczności tej metody.

Opinie o metodach alternatywnych leczenia alergii są bardzo różne. Z pewnością niektóre z nich mogą się sprawdzić jako dodatkowa forma leczenia, uzupełnienie klasycznej terapii odczulającej.

M. Witczak