Lifestyle

Od jutra wchodzą w życie nowe obostrzenia. Cała Polska w czerwonej strefie!

Od jutra wchodzą w życie nowe obostrzenia

Podczas trwającej jeszcze konferencji prasowej premier, Mateusz Morawiecki, ogłosił nowe obostrzenia. Wejdą one w życie 24 października, czyli od jutra. Cała Polska znalazła się w strefie czerwonej. Co to oznacza w praktyce?

Cała Polska od 24 października trafia do czerwonej strefy

Ze względu na kolejny niechlubny rekord, dzisiaj poinformowano o ponad 13 tysiącach przypadków nowych przypadków COVID-19, wprowadzono nowe obostrzenia. 88% powiatów jest dziś w strefie czerwonej, dlatego rząd postanowił nie wyodrębniać 12% w strefie żółtej, tylko uznać całą Polskę za strefę czerwoną. Ma to praktyczne implikacje.

Całkowity zakaz imprez okolicznościowych

W całej Polsce zostaje wprowadzony zakaz organizacji imprez okolicznościowych. Nie odbędą się zatem wesela, chrzciny, komunie, stypy etc. Zakaz będzie obowiązywał aż do odwołania.

Limit osób w sklepach

W sklepach do 100 metrów kwadratowych na jedną kasę może przypadać 5 osób.  Przy 2 kasach daje to limit 10 klientów na sklepie. W przypadku lokali o większej powierzchni, dla każdego klienta ma być zapewniona powierzchnia 15 metrów kwadratowych. W przypadku sklepu o powierzchni 300 metrów kwadratowych, może do niego wejść jednocześnie 20 klientów.

Limit osób w kościołach

W przypadku uroczystości religijnych  na każdą osobę ma być zapewnione 7 metrów kwadratowych powierzchni. W przypadku kościoła o powierzchni 140 metrów kwadratowych, liczba wiernych wynosi 20 osób.

Limit osób w komunikacji zbiorowej

W środkach komunikacji publicznej – autobusy, tramwaje, pociągi, metro etc., może być zapełnionych 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc.

Edukacja zdalna

W szkołach ponadpodstawowych i na uczelniach obowiązuje edukacja zdalna. W przypadku podstawówek na nauczanie zdalne zostają skierowane klasy IV-VIII.  Zajęcia w przedszkolach, żłobkach oraz w pierwszych trzech klasach szkoły podstawowej odbywać będą się normalnie w trybie stacjonarnym.

W godzinach 8-16 osoby poniżej 16. roku życia nie mogą samodzielnie wychodzić z domu. Jeśli chcą gdzieś wyjść, muszą znajdować się pod opieką dorosłego opiekuna. Ma to zapobiec spędzaniu czasu przez młodych ludzi w galeriach handlowych.

Zamknięcie lokali gastronomicznych. Możliwość oferowania dań na wynos

Restauracje, kawiarnie oraz punkty gastronomiczne będą mogły oferować jedynie dania na wynos. Na razie obostrzenie to ma obowiązywać przez 14 dni, premier zastrzegł sobie jednak możliwość jego przedłużenia.

Ograniczenie zgromadzeń do 5 osób

Wszelkie aktywności, które nie są związane z pracą zawodową, mogą odbywać się w grupie maksymalnie 5 osób. Ma to ograniczyć transmisję koronawirusa. Osoby zamieszkujące jedno gospodarstwo domowe mogą przemieszczać się razem w większej grupie.

Ograniczenia dla seniorów

Premier apeluje, aby osoby po 70. roku życia, które nie są aktywne zawodowe, nie opuszczały swoich domów.  Zapowiedział też wprowadzenie Korpusu wsparcia seniorów. W jego skład mają wchodzić wolonatariusze, harcerze oraz członkowie wojsk obrony terytorialnej oraz żołnierze zawodowi.  Uruchomiono specjalną infolinię, na którą można zadzwonić i poprosić np. o pomoc w zrobieniu zakupów. Jest to bardzo ważne, ponieważ seniorzy są najbardziej narażeni na ciężki przebieg infekcji i śmierć z jej powodu.