Życie z alergią

Ochrona układu oddechowego

Ochrona układu oddechowego

Półmaski filtrujące odpowiadają za bezpieczeństwo dróg oddechowych, chroniąc przed oleistymi i wodnymi cząsteczkami aerozoli, które określają trzy klasy ochrony ffp 1, ffp 2 oraz ffp 3. W jaki sposób?

Półmaski filtrujące ffp 3 mogą zapewnić konieczną szczelność dla ochrony dróg oddechowych

Półmaska filtrująca ffp 3 to maska ochronna, która zapewnia najlepszy stopień ochrony dróg oddechowych przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami, będące praktycznie niewidoczne we wdychanym powietrzu. Są one w stanie chronić i filtrować cząsteczki radioaktywne, rakotwórcze i toksyczne, przy całkowitym przecieku wewnętrznym, który wynosić będzie powyżej 5% oraz wymaganej ochronie przed cząsteczkami o wielkości do 0,6 μm na poziomie co najmniej 99%. Idealnie sprawdzą się w przemyśle chemicznym. Polecane do ochrony dróg oddechowych, gdzie wartość graniczna narażenia w miejscu pracy może zostać przekroczona nawet 30-krotnie w porównaniu do wartości właściwej dla danej branży. Jest to możliwe dzięki budowie maski i materiałów z jakich jest wykonana. Wydychane powietrze usuwane zostaje na zewnątrz maski przez materiał części twarzowej (półmaski bez zaworu wydechowego), albo przez zawór wydechowy, który znajduje się w czaszy jak i część twarzową półmaski (w przypadku półmasek z zaworem wydechowym). Jej konstrukcja pozwala na to aby można było w niej z łatwością oddychać w trakcie całej zmiany roboczej, co znacznie wpływa na komfort użytkowania. Dzięki anatomicznemu kształtowi i zaciskowi nosowemu (przydatny do formatowania półmaski w obrębie nosa), jak i piance znajdującej się pod spodem, łatwo ją dopasować do różnych kształtów twarzy.

Półmaski filtrujące dla ochrony układu oddechowego

Półmaski filtrujące idealnie nadają się do ochrony układu oddechowego przed aerozolami cząstek stałych, na bazie wody oraz aerozolami z ciekłą fazą rozproszoną (mgły) w zależności od NDS i stężenia fazy rozproszonej. Swoje zastosowanie znajdują w miejscach gdzie występuje duże stężenie pyłów respirabilnych, chronią przed pyłami, w których skład wchodzi antymon, arsen, kadm, kobalt, rad, beryl, nikiel, strychnina, cząstki radioaktywne, włókno szklane, azbest. Cenione w głównej mierze w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym. Korzysta z nich również i personel medyczny na oddziałach zakaźnych. Powietrze wdychane z otoczenia przechodzi przez specjalny materiał filtracyjny, stając się tym samym oczyszczone i bezpieczne. Często dostępne są maski wielokrotnego użytku, ale należy pamiętać o ich dezynfekcji jak i dezynfekcji swoich rąk przed i po zdjęciu półmaski.

Komentarze (3)

mariola

1 rok temu

Dobrze wiedzieć więcej nt. masek filtrujących ffp3.

amiga

1 rok temu

Na pewno takie półmaski się przydadzą niejednej osobie.

wiola

1 rok temu

Wykonując niektóre prace, warto zabezpieczyć swoje drogi oddechowe.

Komentarze są wyłączone.