Alergie skórne

O czym powinnaś pamiętać latem, mając trądzik?

O czym powinnaś pamiętać latem, mając trądzik

Trądzik to schorzenie o podłożu dermatologicznym, a nierzadko także endokrynologicznym. Pryszcze, podskórne gule – wszystko to sprawia, że nasza samoocena spada. Na szczęście ze zmianami skórnymi można walczyć. Istnieją jednak pewne zasady, których należy bezwzględnie przestrzegać. O czym powinnaś pamiętać latem, mając trądzik?

Używaj mineralnych filtrów przeciwsłonecznych

Jeśli masz trądzik, nie powinnaś się opalać. Bzdurą jest teoria, która zakłada, że słońce leczy cerę i usuwa z niej pryszcze. To nieprawda. Owszem, może je chwilowo podsuszyć, ale wysuszy też skórę i zmusi gruczoły łojowe do intensywnej pracy. Nadmiar sebum stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii, w tym gronkowca złocistego. W rezultacie po powrocie z wakacji trądzik może ulec zaostrzeniu. Dlatego zabezpieczaj skórę kremem z wysokim filtrem, najlepiej mineralnym, który odbija promienie słoneczne niczym lustro, nie pozwalając im wniknąć w głąb skóry.  Wybieraj kremy o działaniu niekomedogennym, czyli takie, które nie zapychają porów. Możesz też postawić na puder SPF 50, który nie tylko wyrównuje koloryt cery, ale też chroni ją przed promieniami UV.

Postaw na kosmetyki mineralne

Mineralny makijaż jest trwały, dobrze kryje i wygląda efektownie. Jednocześnie cechuje go lekkość i zyskujemy pewność, że malując się, nie pogarszamy stanu naszej cery.  Kosmetyki mineralne, w tym podkłady, róże, bronzery i rozświetlacze nie zapychają skóry. Wręcz przeciwnie, nie tylko ją upiększają, ale też pielęgnują i wysuszają pryszcze, gdyż wykazują aktywność przeciwbakteryjną.

Zrezygnuj z kwasów

Kwasy to cenna broń w walce z trądzikiem, trzeba jednak pamiętać, że stosując je, nie można eksponować skóry na słońce, gdyż grozi to powstaniem przebarwień, a nawet poparzeniem chemicznym. Dlatego kuracje kwasami lepiej przełożyć na jesień i zimę.

Nie stosuj retinoidów

Retinoidy to pochodne witaminy A, które nie tylko ujędrniają skórę, ale też zwalczają trądzik. Niestety, one również należą do substancji fotouczulających. Nie należy ich zatem stosować latem, a jeśli jesteś w trakcie kuracji doustnej retinoidami, nie możesz wychodzić na słońce, a do pracy musisz stosować krem SPF 50.

Uważaj na antybiotyki oraz leki hormonalne

Zarówno antybiotyki przepisywane czasem w przypadku trądziku, jak i tabletki antykoncepcyjne, które poprawiają stan cery, wykazują działanie fotouczulające. Stosując je i eksponując twarz na słońce, można dorobić się sporych przebarwień, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też są trudne do usunięcia.