Życie z alergią

O czym powinnaś pamiętać jako influencerka?

O czym powinnaś pamiętać jako influencerka

W ostatnim czasie bycie influencerką stało się swego rodzaju zawodem. Coraz więcej kobiet zakłada firmy na rzecz prowadzenia swojego konta na Instagramie i konta na YouTube. Na reklamie w tego typu mediach można sporo zarobić. O czym powinnaś pamiętać jako influencerka?

Nie nagrywaj filmików z partnerem

To najczęściej popełniany błąd przez influencerki. Wiele z nich nagrywa filmiki z partnerami, a później ma problem, gdy się z nimi rozstanie.  Po pierwsze, influencerka musi wtedy wytłumaczyć zupełnie obcym ludziom, dlaczego nie nagrywa już ze swoim facetem.  Po drugie, filmiki z nim muszą pozostać na kanale, jeśli zawierały lokowanie produktu. Po trzecie, on może zacząć domagać się swoich praw związanych z ochroną wizerunku, wynagrodzenia za jego użyczenia etc.

O zdjęcia na Instagrama lepiej poprosić rodzinę niż partnera

Jeśli prowadzisz Instagram i chcesz, aby ktoś zrobił ci parę zdjęć na kanał, możesz podpisać konkretną umowę z firmą fotograficzną lub poprosić o to swoją mamę, siostrę etc. Członkowie rodziny nie zrobią ci nigdy awantury o prawa autorskie do zamieszczanych fotografii, ale partner po rozstaniu może zażądać wynagrodzenia, chyba że wcześniej sporządzisz z nim normalną umowę.

Dokładnie czytaj umowy

Jako influencerka możesz zobowiązać się do różnych rzeczy. Nie wszystkie zapisy umowy są uczciwe i korzystne dla ciebie. Publikacja zdjęcia produktowego to jedno, repost wpisu na Instagramie przez firmę to naturalna kolej rzeczy, ale udzielenie zgody na wykorzystywanie twojego wizerunku na billboardach to zupełnie co innego. Za to masz prawo zażądać dodatkowego, znacznie wyższego wynagrodzenia.

Pilnuj dostępu do swoich kont

Skoro publikujesz wpisy sponsorowane, to zapewne zobowiązujesz się do tego, że muszą pozostać na kanale przez określony okres czasu. W rezultacie, gdy ktoś przejmie kontrolę nad twoimi kontami, stracisz nie tylko stałe źródło dochodu, ale też przyjdzie ci zapłacić kary umowne.

Pamiętaj o oznaczaniu płatnych współprac

Bądź uczciwa wobec swoich odbiorców. Pamiętaj, że swoją markę budujesz na zaufaniu. Gdy to zacznie kuleć, twoi obserwatorzy zaczną uciekać i przestaniesz być dla nich autorytetem. W rezultacie szybko zmarnujesz swój potencjał. Nie opowiadaj zatem głupot, że sama kupiłaś buty, co do których inne vlogerki przyznają się wprost, że pochodzą z płatnej współpracy. W ten sposób szybko roztrwonisz swój największy kapitał, czyli zaufanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 1