ABC alergii Alergia u dzieci KĄCIK RODZICA LECZENIE ALERGII NAJNOWSZE

O czym powinna pamiętać alergiczka w ciąży?

alergiczka

Ciąża to piękny czas dla kobiety. W tym okresie należy zadbać o siebie i dziecko w sposób szczególny, tym bardziej jeśli mamy alergię. O czym powinna pamiętać alergiczka w ciąży?

Alergiczka w ciąży

Kobieta w ciąży wymaga opieki lekarza. W pierwszej kolejności jest to oczywiście ginekolog, ale gdy mamy styczność z alergią, nie obejdzie się bez opieki alergologa. Najlepiej udać się do lekarza, który zajmuje się naszymi problemami uczuleniowymi. Stałe kontrole u lekarza są niezbędne, ponieważ pozwalają na monitorowanie stanu zdrowia i przebiegu ciąży. Objawy alergii mogą występować równie w tym szczególnym okresie dla kobiety. Wszystko zależy od indywidualnego organizmu. Zdarzają się przypadki, ze alergia ustępuje podczas ciąży. Przy nasilonych sygnałach alergii, najlepszym rozwiązaniem jest unikanie szkodliwych alergenów. Należy wykluczyć z diety uczulające pokarmy w przypadku alergii pokarmowej. Wszelkie zmiany w diecie powinno się jednak konsultować z lekarzem, ponieważ odżywianie ma znaczenie w rozwoju płodu. Dieta musi dostarczyć niezbędnych składników zarówno matce jak i dziecku. Nie zmieniajmy jej samodzielnie, aby nie wywołać szkodliwych skutków. Jeśli chodzi o pyłki roślin, warto unikać miejsce takich jak parki i łąki, gdzie ich stężenie będzie wysokie.

Alergiczka i jej leki

alergiczka w ciąży

Kobieta będącą w ciąży powinna zwracać szczególną uwagę na przyjmowane leki. To, że ich stosowanie zawsze ustala lekarz jest oczywiste, ale co zrobić w przypadku alergii? Leczenie uczulenie powinno trwać bez względu na ciążę. Alergolodzy mogą zmodyfikować nieco terapię poprzez zmianę leków lun ich dawek. Przy przewlekłych chorobach takich jak astma, lekarze starają się nie zmieniać zbytnio rodzajów środków farmakologicznych i ustalają jak najmniejsze dawki. Przyszłe mamy powinny pamiętać o tym, aby konsultować się z lekarzem w razie wystąpienia niepokojących objawów. W grę wchodzi zdrowie dziecka i matki. Każda zmiana leków może zadziałać na organizm, dlatego nigdy nie wolno eksperymentować z lekami.

Alergiczka w ciąży bezpiecznie przejdzie ten wyjątkowy okres, jeśli będzie pamiętała o powyższych kwestiach. Dbanie o siebie oraz zdrowie własne i dziecka to obowiązek przyszłej mamy. Trzymanie się zaleceń lekarzy pozwoli na spokojny przebieg ciąży, nawet z alergią.

Katarzyna Antos