Nieznane fakty nt. endometriozy

Mogłoby się wydawać, że w XXI wieku, kiedy postęp w medycynie dokonuje się tak szybko, wiemy już niemal wszystko nt. endometriozy. Nic bardziej mylnego. To choroba, którą wciąż skrywa nimb tajemnicy. Przedstawiamy nieznane fakty nt. endometriozy.

Nie tylko kobiety chorują na endometriozę

W przypadku endometriozy mamy do czynienia z tkanką podobną do endometrium, która rozwija się w innych narządach zgodnie z cyklem menstruacyjnym. W kluczowym momencie zaczyna krwawić. Mogłoby się wydawać, że na endometriozę chorują tylko kobiety w wieku reprodukcyjnym. W związku z tym, iż mamy do czynienia z tkanką podobną do endometrium macicy, z tą przypadłością zmagają się także mężczyźni, małe dziewczynki i kobiety po menopauzie.

Nietypowe krwawienia

Podczas cyklu menstruacyjnego endometrium pęcznieje, po czym zaczyna się złuszczać i krwawić, czego efektem jest miesiączka. Niestety, tkanki podobne do endometrium mają bardzo zaskakującą lokalizację. Czasem umiejscawiają się w obrębie zatok przynosowych, powodują cykliczne krwawienia z oczu, kiedy indziej w obrębie ścian żołądka, a nawet mózgu.

Endometrioza a zrosty

W związku z tym, iż krwawieniu z nietypowych miejsc towarzyszą stany zapalne, organizm stara się temu przeciwdziałać. Niestety, skutkuje to powstawaniem zrostów, które mogą prowadzić do niedrożności niektórych narządów. Ich stwierdzenie skutkuje zabiegiem chirurgicznym.

Skąd się bierze endometrioza?

Endometrioza jest chorobą o nieustalonej przyczynie. Uważa się jednak, że ma ona związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego. System odpornościowy powinien bowiem rozpoznać obcą tkankę na terenie żołądka czy zatok przynosowych i uruchomić mechanizmy naprawcze oraz prowadzące do apoptozy (zaprogramowanej śmierci komórki). Tak się jednak nie dzieje.

Endometriozie towarzyszy ogromny ból

Niestety, endometrioza jest często bardzo późno rozpoznawana. Wynika to z faktu, że towarzyszy jej silny ból podczas menstruacji, a ten bywa lekceważony przez ginekologów. Ile z nas słyszało, że jak boli, to taka nasza uroda, że to minie po urodzeniu dziecka. Niektórzy ginekolodzy są mniej mili i wręcz nazywają pacjentki histeryczkami. To normalne, że podczas okresu odczuwasz ból, kurczą się bowiem mięśnie gładkie, ale nie powinien on prowadzić od omdleń, wymiotów i problemów z normalnym funkcjonowaniem.  Gdyby na endometriozę równie często chorowali mężczyźni, to pewnie uruchomiono by szeroko zakrojoną diagnostykę tej choroby, panowie bowiem w przeciwieństwie do większości z nas nie pozwalają sobie wmówić, że ma boleć, bo taka ich natura.