ABC alergii CHOROBY ALERGICZNE

Nietypowe alergie – cz.2

Nietypowe alergie - cz.2

Alergie objawiają się bardzo różnie – od zwykłego kataru, poprzez wysypkę, migreny, mdłości, aż po śmiertelny wstrząs anafilaktyczny. Istniej wiele rodzajów alergii, ale niestety co chwilę pojawiają się coraz to nowe i coraz bardziej nietypowe i niewiarygodne. Kilka z takich dziwnych alergii przedstawiam w niniejszym artykule.

Alergia na wszystkie pokarmy i napoje oprócz wody

Na tę bardzo nietypową alergię cierpi pochodzący z Australii Kaleb Bussenschutt. Media tytułują go jako „największego alergika świata”. Jest to uzasadnione, bowiem kilkuletni Kaleb toleruje jedynie wodę, lód (czyli właściwie też wodę, tylko pod inną postacią) oraz jeden rodzaj lemoniady.

Karmiony jest specjalną formułą odżywczą Elecare, dostarczaną bezpośrednio do żołądka przez specjalistyczną maszynę. Jeśli Kaleb zjadłby coś innego niż produkty z tej krótkiej listy, to bardzo by cierpiał. Wcześniej, zanim stwierdzono, co może jeść, a czego nie może, był hospitalizowany z powodu bólów brzucha, wymiotów i wrzodów żołądka.

Nietypowe alergie - cz.2

Alergia na buty

Nie jest to właściwie konkretnie alergia na buty, ale na używane do ich wyprodukowania żywice, kleje i inne materiały. Osoby cierpiące na ten typ alergii, po zetknięciu z niewłaściwymi materiałami, dostają stanów zapalnych, wykwitów, a także bardzo bolesnych pęknięć skóry. Dodatkowo, pot wzmaga te objawy.

Jedyne, co ci ludzie mogą zrobić, to wyszukać pasujące im buty metodą prób i błędów. Zazwyczaj w końcu trafiają na takie obuwie, które nie powoduje u nich uczulenia. I wtedy tej konkretnej marce butów są wierni już zawsze. Nigdy też nie zakładają obuwia na bosą stopę, gdyż wtedy noga szybciej się poci, a pot wzmacnia alergię.

Alergia na bieliznę

Pewne materiały, które są używane do produkcji bielizny (np. lateks, guma) oraz pewne substancje służące do jej farbowania i konserwacji, mogą u niektórych osób wywoływać alergie. Skóra jest wtedy bardzo podrażniona, przewrażliwiona i pojawiają się na niej różne wykwity. Firmy bieliźniarskie wzięły jednak pod uwagę, iż są osoby z tego typem alergii, i produkują także i antyalergiczną bieliznę. Ceny tych produktów są dość wysokie, jednak za życie bez przykrych dolegliwości warto zapłacić wyższą cenę.

Alergia na czekoladę

Niektórzy uwielbiają czekoladę, a niektórzy nie mogą zjeść nawet kawałka, bowiem są na nią uczuleni (a właściwie na któryś z jej składników – mleko, kakao, lecytyna sojowa, orzechy, rodzynki). Alergia ta objawia się m.in. wykwitami skórnymi, kłopotami z oddychaniem czy bólami głowy i przewlekłymi migrenami).

Alergia na zimno

Uczulenie na zimę i zimno objawia się zaczerwienieniem i swędzeniem skóry, opuchlizną, a często dużym szokiem, utratą przytomności, a w skrajnych przypadkach śmiercią. Jedyna dobrą wiadomością jest ta, iż istnieją leki, które pomagają chorym żyć z tą dolegliwością.

Sabina Sosnowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *