ABC alergii CHOROBY ALERGICZNE

Nietypowe alergie – cz.1

Nietypowe alergie - cz.1

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu uczulenia dotyczyły jedynie silnie działających substancji typu penicylina. Dziś lista alergenów jest już bardzo długa i co chwilę pojawiają się na niej nowe czynniki i środki uczulające.

Pokrzywka wodna

Dzięki wodzie na naszej planecie istnieje życie. Jak się okazuje, woda może też przynieść wiele złego, a konkretnie osobom, które są na nią uczulone. U uczulonych osób, po kontakcie z wodą, pojawiają się swędzące i bolesne wykwity skórne. I nie ma tu żadnego znaczenia, czy woda jest zimna, czy gorąca. Co gorsza, naukowcy jeszcze nie odkryli, co jest tego przyczyną, tak więc nie mogą również opracować odpowiedniej metody leczenia. Osoby cierpiące na pokrzywkę wodną odczuwają ból nawet podczas krótkiej kąpieli czy prysznica. Na świecie odnotowano jedynie kilkadziesiąt takich przypadków.

Nietypowe alergie - cz.1

Uczulenie na spermę

Ten rodzaj popularnie nazywa się uczuleniem na seks, wiąże się on z reakcją alergiczną organizmu w kontakcie z nasieniem partnera. Podczas stosunku płciowego u osoby chorej pojawia się reakcja alergiczna, która przejawia się kłopotami z oddychaniem, opuchlizną oraz powstawaniem wykwitów skórnych. W tym przypadku zazwyczaj stosowanie prezerwatyw pozwala na chronienie przez tymi przykrymi reakcjami.

Uczulenie na ćwiczenia fizyczne

Życie z tym uczuleniem również nie jest łatwe, a jego przyczyna bynajmniej nie jest lenistwo. Nadmierny wysiłek fizyczny czy ćwiczenia fizyczne powodują u osób chorych objawy takie jak: wykwity skórne, trudności z oddychaniem, problemy z układem pokarmowym, ciężki wstrząs anafilaktyczny, który może doprowadzić nawet do śmierci. Osoba cierpiąca na to schorzenie musi powstrzymywać się od jakiejkolwiek aktywności fizycznej, jak również musi regularnie przyjmować odpowiednie leki.

Uczulenie na słońce

Wiele osób uwielbia lato i słońce, jednak są i tacy, którzy muszą tego unikać. Osoba cierpiąca na to uczulenie nie może wystawiać swojego ciała na działanie promieni słonecznych, bowiem w przeciwnym razie odczuje tego skutki (ból głowy, swędząca wysypka, mdłości, pęcherze, krwawienie pod skórą). Alergia ta spowodowana jest reakcją immunologiczną na promienie UV. Jedyne, co osoby chore mogą zrobić, to unikać słońca, zakrywać swoje ciało i używać kremów z wysokim filtrem.

Elektronadwrażliwość

Osobom cierpiącym na elektronadwrażliwość także jest bardzo trudno w obecnym świecie, bowiem wszędzie są urządzenia technologiczne. Osoby chore nie mogą przebywać w pobliżu czegokolwiek, co wytwarza pole elektromagnetyczne, bowiem w przeciwnym razie boleśnie to odczują. Objawy tej alergii to ból głowy, „migrena”:http://www.menopauza.pl/migrena_3.html, wysypka oraz ból w klatce piersiowej. Jedyne, co te osoby mogą zrobić, to pozbyć się z domu wszelkich urządzeń wytwarzających pole elektromagnetyczne oraz unikanie miejsc z takimi urządzeniami.

Dziwne? W następnej części dowiecie się o kolejnych nietypowych alergiach!

Sabina Sosnowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 1 2