ABC alergii LECZENIE ALERGII

Niekonwencjonalne metody leczenia alergii

Niekonwencjonalne metody leczenia alergii

Efekt placebo?

Alergolodzy przestrzegają przed używaniem niepotwierdzonych naukowo środków do leczenia jakiegokolwiek rodzaju alergii, zwłaszcza, gdy u pacjenta rozwija się już astma. Medycyna naturalna często jest określana jako bezpieczna, jednak lekarze uważają, że nawet nieszkodliwe sposoby mogą spowodować pogłębienie choroby i pogorszenie stanu alergika. Według badań klinicznych metody niekonwencjonalne, używane w leczeniu alergii, skutecznością nie odbiegają od efektu placebo. Choroba jednak wciąż postępuje i kiedy efekt mija, alergia atakuje ze zdwojoną siłą.

Jak naturalnie walczyć z alergią?

Zwolennicy metod niekonwencjonalnych wciąż przekonują, że z alergii da się wyleczyć naturalnymi sposobami. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych terapii jest homeopatia, która działa na zasadzie podobne lecz podobnym. Polega na podawaniu choremu leków z maksymalnie rozcieńczoną dawką alergenu.

Niekonwencjonalne metody leczenia alergii

Biorezonans to druga bardzo popularna metoda, według której chory organizm emituje określone fale elektromagnetyczne. Da się je wyłapać i naprawić właśnie przy użyciu biorezonansu. Każdy seans biorezonansem to odczulenie konkretnego alergenu. Akupunktura z kolei polega na nakłuwaniu ciała alergika w miejscach, w których występują zakłócenia przepływu energii, powodujące występowanie alergii. Żadna z tych metod nie przeszła pozytywnie testów naukowych.

Wielbiciele fitoterapii leczą alergię ziołami. Warto w tym przypadku zachować szczególną ostrożność, bo niektóre zioła również uczulają! Fitoterapia sprawdza się głównie u alergików z astmą – podbiał pospolity, szanta zwyczajna i lukrecja działają łagodząco w chorobie astmatycznej.

Jakich metod unikać?

Wśród różnych metod medycyny naturalnej są i takie, które kompletnie nie nadają się do leczenia lub wręcz szkodzą organizmowi. Medytacja, terapia kolorem i dźwiękiem czy masaż po prostu nie są w stanie wyleczyć ani objawów, ani samej istoty alergii. Nie można również ulegać wszystkim sensacyjnym doniesieniom i leczyć się nawet kosztem ogólnego zdrowia organizmu.

Tak jest w przypadku terapii polegającej na zakażeniu tęgoryjcem – pasożytem żyjącym w jelitach, który zmienia pracę układu immunologicznego i może zmniejszać uczulenie na niektóre alergeny. Choć tęgoryjec jest przez niektórych propagowany jako cudowny lek, trzeba wziąć pod uwagę to, że może być też niebezpieczny dla zdrowia i prowadzi do wystąpienia innych chorób.

Zamiast poszukiwać idealnej alternatywnej metody leczenia, lepiej poświęcić ten czas na znalezienie naprawdę dobrego alergologa, który dobierze odpowiednie i skuteczne leki nowej generacji lub zastosuje odczulanie metodami tradycyjnymi. Efekt będzie znacznie lepszy!

M. Witczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *