ABC alergii LECZENIE ALERGII

Niekonwencjonalne metody leczenia alergii

Niekonwencjonalne metody leczenia alergii

Efekt placebo?

Alergolodzy przestrzegają przed używaniem niepotwierdzonych naukowo środków do leczenia jakiegokolwiek rodzaju alergii, zwłaszcza, gdy u pacjenta rozwija się już astma. Medycyna naturalna często jest określana jako bezpieczna, jednak lekarze uważają, że nawet nieszkodliwe sposoby mogą spowodować pogłębienie choroby i pogorszenie stanu alergika. Według badań klinicznych metody niekonwencjonalne, używane w leczeniu alergii, skutecznością nie odbiegają od efektu placebo. Choroba jednak wciąż postępuje i kiedy efekt mija, alergia atakuje ze zdwojoną siłą.

Jak naturalnie walczyć z alergią?

Zwolennicy metod niekonwencjonalnych wciąż przekonują, że z alergii da się wyleczyć naturalnymi sposobami. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych terapii jest homeopatia, która działa na zasadzie podobne lecz podobnym. Polega na podawaniu choremu leków z maksymalnie rozcieńczoną dawką alergenu.

Niekonwencjonalne metody leczenia alergii

Biorezonans to druga bardzo popularna metoda, według której chory organizm emituje określone fale elektromagnetyczne. Da się je wyłapać i naprawić właśnie przy użyciu biorezonansu. Każdy seans biorezonansem to odczulenie konkretnego alergenu. Akupunktura z kolei polega na nakłuwaniu ciała alergika w miejscach, w których występują zakłócenia przepływu energii, powodujące występowanie alergii. Żadna z tych metod nie przeszła pozytywnie testów naukowych.

Wielbiciele fitoterapii leczą alergię ziołami. Warto w tym przypadku zachować szczególną ostrożność, bo niektóre zioła również uczulają! Fitoterapia sprawdza się głównie u alergików z astmą – podbiał pospolity, szanta zwyczajna i lukrecja działają łagodząco w chorobie astmatycznej.

Jakich metod unikać?

Wśród różnych metod medycyny naturalnej są i takie, które kompletnie nie nadają się do leczenia lub wręcz szkodzą organizmowi. Medytacja, terapia kolorem i dźwiękiem czy masaż po prostu nie są w stanie wyleczyć ani objawów, ani samej istoty alergii. Nie można również ulegać wszystkim sensacyjnym doniesieniom i leczyć się nawet kosztem ogólnego zdrowia organizmu.

Tak jest w przypadku terapii polegającej na zakażeniu tęgoryjcem – pasożytem żyjącym w jelitach, który zmienia pracę układu immunologicznego i może zmniejszać uczulenie na niektóre alergeny. Choć tęgoryjec jest przez niektórych propagowany jako cudowny lek, trzeba wziąć pod uwagę to, że może być też niebezpieczny dla zdrowia i prowadzi do wystąpienia innych chorób.

Zamiast poszukiwać idealnej alternatywnej metody leczenia, lepiej poświęcić ten czas na znalezienie naprawdę dobrego alergologa, który dobierze odpowiednie i skuteczne leki nowej generacji lub zastosuje odczulanie metodami tradycyjnymi. Efekt będzie znacznie lepszy!

M. Witczak