Alergia u dzieci NAJNOWSZE POKÓJ I ZABAWKI

Niebezpieczne zabawki dla dzieci

gumowe zabawki

Dbamy o swoje pociechy i chcemy dla nich jak najlepiej. Zagrożenia czekają na nie wszędzie i nie jesteśmy w stanie trzymać dzieci pod kloszem. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że popularne zabawki czy akcesoria mogą stanowić źródło alergii u naszego malucha. Dziś prezentujemy niebezpieczne zabawki dla dzieci. Na co warto zwrócić uwagę?

Zabawki dla dzieci

Zabawa odgrywa ważną rolę w życiu dziecka. Jako rodzice nie możemy odmawiać mu tej przyjemności, która także uczy i rozwija. W końcu uśmiechnięte dziecko to szczęśliwe dziecko, ale czy na pewno bezpieczne i zdrowe? Okazuje się, że nie do końca. Zabawki i akcesoria, które służą dziecku do codziennej zabawy mogą być siedliskiem toksycznych związków, które przyczyniają się do problemów zdrowotnych, takich jak alergie czy astma. Z pozoru niewinne zabawki bywają bardzo niebezpieczne. Opiekunowie powinni więc dokładnie sprawdzać skład i pochodzenie tego typu produktów. W grę wchodzi także kwestia higieny zabawek dla dzieci.

Plastelina

Plastelina czy modelina rozwija zdolności manualne i pobudza kreatywność malucha. Jest plastyczna, więc z powodzeniem ulepimy z niej dowolne kształty czy postacie. Niestety w składzie plasteliny często znajdujemy polichlorek winylu, czyli słynne PCV, zmieszane z ftalanami. Ich zbyt duża ilość, może prowadzić do zaburzeń hormonalnych, uszkodzeń układu nerwowego czy astmy. Na opakowaniu może widnieć informacja, dotycząca, że dany artykuł plastyczny jest przeznaczony dla dzieci od 8. roku życia. Warto zwrócić na takie szczegóły uwagę. Młodszym dzieciakom nie podawajmy do zabawy plasteliny, która nie jest dla nich przeznaczona.

Zmywalne tatuaże

Kto z nas w dzieciństwie nie pozwolił sobie lub dziecku na zrobienie zmywalnego tatuażu? W końcu po kilku dniach i tak zmywa się wodą. Zmywalne tatuaże zawierają mnóstwo barwników oraz substancje klejące, które umożliwiają ich przyklejenie do ciała. Tego typu substancje barwiące są szkodliwe dla wrażliwej skóry dziecka. Maluchy z alergią skórną czy AZS powinny unikać tego typu tatuaży. Popularna henna także może uczulać. Oznaki alergii skórnej mogą pojawić się dopiero kilka dni pow wykonaniu tatuażu, więc lepiej odpuścić sobie taką przyjemność.

Gumowe zabawki do kąpieli

Gumowa kaczka to towarzysz kąpieli wielu maluchów. Z pozoru jest czysta i bezpieczna, w końcu pływa w wannie, wraz ze środkami do mycia ciała. Ale niczym koń trojański, skrywa toksyczne wnętrze. W środku gumowej zabawki do kąpieli mogą rozwinąć się grzyby i pleśnie. Wilgotne i ciepłe środowisko jest dla nich wręcz idealne. Kaczuszkę możemy podarować już kilkumiesięcznemu dziecku. Będzie bezpieczną zabawką, jeśli będziemy ją dokładnie myć i suszyć po każdej kąpieli. W innym wypadku, nasz maluch będzie miał kontakt z toksynami, co jest szkodliwe dla układu oddechowego i skóry. Stąd droga do grzybicy jest bardzo krótka. Najlepiej co kilka miesięcy wymieniać gumowe zabawki do kąpieli na nowe.

Bańki mydlane

modelinaDzieci uwielbiają bańki mydlane, które pękają niczym magiczne kule za najmniejszym nawet dotknięciem. Ale dzieci lubią także wkładać wszystko co znajdą na swojej drodze do buzi. Ryzyko, że napiją się płynu czy poliżą brudne ręce jest dość duże, szczególnie u maluszków poniżej 3. roku życia. Niewielka ilość płynu, która przedostanie się do organizmu dziecka prowadzi do biegunki, ostrego zatrucia, pieczenia przełyku, alergii czy nawet wstrząsu anafilaktycznego. Najlepiej, jeśli bańki mydlane puszcza opiekun. Po zabawie zaś, bezwzględnie należy umyć ręce.

Zabawki dla dzieci muszą spełniać surowe normy. Warto wybierać te, które posiadają atesty i są sprawdzone od względem bezpieczeństwa. Wszelkie chińskie zabawki mogą być bardzo toksyczne dla najmłodszych. Kupując zabawki dokładnie czytajmy ich etykiety i sprawdzajmy atesty. Dbajmy także o ich higienę i miejmy szeroko otwarte oczy, podczas samej zabawy.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *