Życie z alergią

Niebezpieczne dla alergika artykuły szkolne

Niebezpieczne dla alergika artykuły szkolne

Alergia w szkole

Jedną z najbardziej uciążliwych form alergii jest alergia kontaktowa, która ujawnia w postaci swędzącego zaczerwienienia lub wysypki na skórze po kontakcie z alergenem. Potencjalnych alergenów jest w otoczeniu wiele: metale ciężkie (zwłaszcza nikiel, chrom, kobalt), sztuczne barwniki, formalina, tworzywa sztuczne, guma, lateks, lycra, a także substancje zapachowe.

Również w szkole dzieci są narażone na kontakt z różnego rodzaju alergenami – zarówno pyłkami, roztoczami, jak i właśnie z przedmiotami, które na pozór niewinne, potrafią poważnie uczulić. Zajrzyjmy do plecaków małych alergików i sprawdźmy, jakie artykuły są dla nich najbardziej niebezpieczne.

Groźne zajęcia z plastyki

Metale ciężkie należą do grupy najbardziej uczulających substancji. Nasze dzieci mają z nimi styczność praktycznie na co dzień. Występują np. w farbkach, plastelinie czy kleju. Przy zakupie takich produktów warto sprawdzić, czy posiadają odpowiednie atesty i oznaczenia na opakowaniu. Mamy wówczas pewność, że towar został przebadany, dopuszczony do użycia dla dzieci i nie pochodzi z fabryki, w której przekraczana jest dopuszczalna norma metali ciężkich. Jeśli maluch po kontakcie z farbkami czy klejem dostaje wysypki, trzeba poszukać specjalnych produktów, przeznaczonych tylko dla alergików.

Niebezpieczne dla alergika artykuły szkolne

Uwaga – nikiel może znajdować się także w nożyczkach, a nawet w metalowych długopisach. Lepiej wówczas zakupić przybory w plastikowych obudowach.

Szkolna moda

Dzieci zawsze starają się mieć najmodniejsze kolorowe ubrania, plecaki i zeszyty. Czasami jednak okazuje się, że to właśnie barwniki wywołują reakcję alergiczną. Dzieje się tak zwłaszcza na lekcji wychowania fizycznego, gdy uczeń intensywnie ćwiczy i poci się. Kiedy dochodzi do kontaktu kolorowego materiału ze skórą, może wystąpić reakcja alergiczna.

Dużo lepiej sprawdzają się białe, bawełniane koszulki i spodenki, które dobrze wchłaniają pot i nie mają dodatku barwnika. Reakcje alergiczne mogą wystąpić także po kontakcie z różnymi materiałami – lycrą, lateksem, gumą i skórą, dlatego uważnie trzeba dobierać dziecku plecak, torbę oraz  obuwie.

Zakup kontrolowany

Jeśli mamy w domu małego alergika, trzeba liczyć się z tym, że tak naprawdę kontakt z każdym przedmiotem może wywołać odczyn alergiczny. Zarówno tworzywa sztuczne, jak i naturalne mogą zawierać w sobie akurat ten alergen, który jest szkodliwy dla dziecka. Niestety nie ma na to żadnej reguły. Jedyne, co można zrobić, to nauczyć się rozpoznawać, z jakimi materiałami i tworzywami mały alergik może przebywać. I co najtrudniejsze – nauczyć dziecko, że w szkolnej wyprawce znajdzie się tylko to, co będzie najpotrzebniejsze i nie zrobi mu krzywdy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *