Nie takie pierze straszne

Naukowcy wykazali, iż nieustanny kontakt z alergenami przyczynia się do wystąpienia przewlekłych reakcji zapalnych w obrębie śluzówki. Te z kolei zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju chorób przewlekłych. Z przeprowadzonych badań wynika, iż czynniki takie jak pierze, roztocza, pleśnie i nabłonek zwierzęcy działają drażniąco na błonę śluzową.

Alergie zapisane w genach?

Niektóre reakcje alergiczne mają podłoże genetyczne. Tego typu choroby manifestują się zwiększoną produkcją przeciwciał IgE. W celu określenia charakteru alergii należy przeprowadzić analizę krwi.

Rodzaje alergii

Podstawowym kryterium podziału alergii jest droga, jaką wnika substancja wywołująca uczulenie. Leki, żywność i kosmetyki mają kontakt ze skórą. Z kolei pyłki roślin, roztocza czy pierze przedostają się do organizmu za pośrednictwem górnych dróg oddechowych. W przypadku alergenów inhalowanych uczulenie objawia się katarem, dusznościami i kaszlem.

alergia na pierze

Alergie typu I

Naukowcy uważają, że schorzenia atopowe należą do alergii typu I. Oznacza to, iż wspomniane choroby są szeroko rozpowszechnione we współczesnym świecie.

Wstrząs anafilaktyczny

Jeśli posiadamy genetyczne predyspozycje do alergii, kontakt alergenu z górnymi drogami oddechowymi może zakończyć się tragicznie. Uczulenie objawia się obrzmieniem śluzówki i hipersekrecją śluzowatej wydzieliny. Jeśli pacjentowi nie zostanie podana adrenalina, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że uczulenie zakończy się tragicznie.

Alergeny wziewne

Do alergenów wziewnych zalicza się: nabłonek zwierzęcy, pyłki roślin, kurz domowy, pleśnie i pierze. Kurz poddano szczegółowym analizom. Z przeprowadzonych badań wynika, iż warstwa pyłu, która otula meble, stanowi mieszaninę 50 cząsteczek. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż nie wszystkie występują jednocześnie. W skład kurzu wchodzą różne odmiany roztoczy, czyli organizmów zaliczanych do pajęczaków.

Alergia na pierze

Wbrew pozorom, alergia na pierze jest zjawiskiem marginalnym. Naukowcy zauważyli, że pościel wywołujące reakcje uczuleniowe, zawierała roztocza. Osoby, które za niepożądane dolegliwości obwiniały pierze, w rzeczywistości zmagały się z alergią na organizmy zaliczane do pajęczaków.

Najnowsze badania wskazują, iż kołdry dostępne na rynku nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Producenci korzystają z nowoczesnych technologii, które zapobiegają inwazji roztoczy.