ABC alergii CHOROBY ALERGICZNE

Nerczyca, czyli choroba alergiczna układu moczowego

Nerczyca, czyli choroba alergiczna układu moczowego

Z powodu nerczycy zazwyczaj cierpią dzieci. Ta choroba rzadko dotyka dorosłych. Pod koniec lat 60. naukowcy zauważyli korelację między między nerczycą a nietolerancją pokarmową.

Przyczyny nerczycy – rys historyczny

Dawniej podejrzewano, iż nerczycę wywołują takie czynniki jak autoagresja, leki, bakterie, guzy itp. Obecnie naukowcy są zgodni. Odpowiedzialność za rozwój choroby ponoszą zaburzenia immunologiczne, zwłaszcza mechanizm III. W jego przypadku mówimy o krążących kompleksach immunologicznych i autoagresji.

Patologiczne kompleksy immunologiczne

Naukowcy wciąż sprzeczają się nt. mechanizmów oddziaływania alergenów wziewnych i pokarmowych na organizm człowieka. Przeprowadzone badania wykazały, iż antygeny paciorkowca lub surowicy przeciwtężcowej mogą tworzyć patologiczne kompleksy immunologiczne. Te z kolei kumulują się w nerkach i tym samym prowadzą do ich destrukcji.

Nerczyca, czyli choroba alergiczna układu moczowego

Testy diagnostyczne

Na rynku farmaceutycznym pojawiły się testy, które pozwalają określić, jakie składniki pokarmowe tworzą z przeciwciałami IgG patologiczne kompleksy immunologiczne.

Alergeny wziewne i pokarmowe

Zarówno alergeny wziewne, jak i pokarmowe sprzyjają rozwojowi nerczycy. Wyniki przeprowadzonych badań pozwalają wnioskować, iż odczulanie pacjentów szczepionką zawierająca pyłki traw i roztoczy, przyczynia się do ustąpienia objawów choroby. Dotyczy to zarówno dolegliwości ze strony układu oddechowego, jak i symptomów nerczycy.

Alergia IgE-zależna

Z przeprowadzonych badań wynika, iż alergia IgE-zależna, która wykrywa się za pomocą testów punktowych, rzadko przyczynia się do wystąpienia nerczycy.

Krążące kompleksy immunologiczne

30 lat temu niektórzy naukowcy postulowali, iż do powstawania zespołu nerczycowego na tle alergii pokarmowej mogą przyczyniać się krążące kompleksy immunologiczne.

Nerczyca, czyli choroba alergiczna układu moczowego

Nieprawidłowa diagnoza

W związku z tym, iż nerczyca nie zawsze jest prawidłowo diagnozowana, dzieciom często podaje się antybiotyki i steroidy. Wspomniane medykamenty tylko pogłębiają chorobę. Nerczycy często towarzyszą infekcje grzybicze, w tym wywołane przez drożdże z gatunku Candida albicans. Zakażenia, w połączeniu z nerczycą, niszczą nerki.

Antagoniści grasicy

Warto pamiętać, iż zarówno steroidy, jak i antybiotyki, są antagonistami grasicy, czyli gruczołu odpowiedzialnego za prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. W przypadku nerczycy dieta eliminacyjna nie przyniesie poprawy, dopóki nie zostanie wyleczona infekcja grzybicza. W skrajnych przypadkach wdrożenie leczenia immunoregulacyjnego staje się koniecznością.

Z przeprowadzonych badań wynika, iż mleko krowie jest najczęściej spotykaną przyczyną nerczycy. Warto jednak pamiętać, iż nie tylko nabiał ponosi odpowiedzialność za rozwój tej choroby. Medycyna zna przypadki nerczycy wywołanej przez marchew.

Nerczycy nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczona przyczynia się do trwałego uszkodzenia kłębuszków nerkowych. Te ostatnie odpowiadają za filtrację. Jeśli pojawią się w nich dziury, będziemy tracić erytrocyty (krwinki czerwone), które pełnią niezwykle istotną funkcję.

Komentarze

anonimusek

4 lata temu

Niestety lekarze nie upatrują w nerczycy podłoża alergicznego, leczą tylko objawy. Ze święcą szukać nefrologa w naszych szpitalach, który zgodziłby się z powyższym artykułem

Zostaw komentarz