alergie pokarmowe diagnostyka

Testy alergiczne pozwalają rozpoznać wroga i podjąć stosowne działania. Wyróżniamy kilka metod diagnostycznych. Dużą popularnością cieszy się test ALCAT. Pozwala on określić reakcję białych krwinek (leukocytów) po zetknięciu się z alergenem. Badanie przeprowadza się w warunkach in vitro. Od osoby uczulonej pobiera się krew, którą następnie poddaje się stosownym procedurom. Test ALCAT charakteryzuje się szerokim zastosowaniem. Pozwala on śledzić reakcje monocytów, limfocytów i płytek krwi na alergeny. Te ostatnie działają na białe krwinki w dwojaki sposób. Mogą je zmodyfikować lub zniszczyć. Test ALCAT odgrywa niezwykle istotną rolę w diagnostyce alergii pokarmowej.

Znaczenie diagnostyki

Metody diagnostyczne pozwalają rozpoznać wroga, który odpowiada za niepożądane reakcje. Choć można poddać się odczulaniu, zazwyczaj leczenie alergii sprowadza się do unikania „szkodliwych” substancji. Eliminacja niektórych alergenów nie nastręcza trudności. Osoby uczulone na parabeny przed zakupem kosmetyku powinny dokładnie przeanalizować jego skład. Niestety, eliminacja niektórych alergenów przysparza problemów. Trudno ustrzec się przed pyłkami traw, które są przenoszone przez wiatr na ogromne odległości.

alergie pokarmowe diagnostyka

Test ALCAT – przebieg

Pod wpływem alergenów białe krwinki zmieniają się lub ulegają zniszczeniu. Ta zależność została wykorzystana przez twórców testu ALCAT. Badanie przeprowadza się poza organizmem. Zachowanie białych krwinek śledzi aparatura komputerowa. Śledząc zachowanie komórek układu immunologicznego, możemy określić, które z nich uczestniczą w chorobie i tym samym osłabiają system odpornościowy. Specjalista, który przeprowadza test ALCAT, do roztworu, w którym znajdują się białe krwinki, wprowadza potencjalne alergeny. Do najczęściej wykorzystywanych zalicza się leki, pleśń, mleko, orzechy, jaja, soję i pleśń. Wspomniane czynniki wnikają do układu pokarmowego, toteż mogą przyczyniać się do wystąpienia reakcji o podłożu alergicznym.

Dieta diagnostyczna

Test ALCAT zrewolucjonizował alergologię. Wcześniej uczulenie na składniki pokarmowe rozpoznawano za pomocą diety diagnostycznej. Osoba, która trafiała do specjalisty z podejrzeniem alergii, przez pewien czas jadła wyłącznie chleb, nabiał itp. Gdy po konsumpcji pojawiały się dokuczliwe objawy, pacjent znał artykuł spożywczy, który odpowiadał za wystąpienie niepożądanych reakcji. Jeśli nie obserwowano nic podejrzanego, pacjent sięgał po kolejny produkt z listy alergenów pokarmowych. Test ALCAT pozwala rozpoznać wroga w krótszym czasie niż dieta diagnostyczna. Ta druga wpływała negatywnie na funkcjonowanie organizmu, ponieważ ograniczając się do jednej grupy produktów spożywczych, możemy doprowadzić do niedoborów.

Test ALCAT zrobił zawrotną karierę w diagnostyce alergologicznej. Jest on bezpieczny dla pacjenta, ponieważ badanie przeprowadza się poza organizmem. W przeciwieństwie do diety diagnostycznej nie prowadzi do groźnych niedoborów. Na wyniki testu ALCAT nie musimy dlugo czekać. Jedyną wadą tej metody diagnostycznej jest cena. Aparatura komputerowa, która monitoruje zachowanie białych krwinek, nie należy do tanich.