Na co zwrócić uwagę, wybierając dla siebie książkę

Pragniesz przeczytać dobrą książkę, ale boisz się, że po raz kolejny trafisz na bubla? Niestety, powieści nie są w Polsce tanie. Zakup jednej książki to wydatek rzędu 40 zł.  Nic dziwnego, że nie chcemy wyrzucać pieniędzy w błoto. Na co zwrócić uwagę, wybierając dla siebie książkę?

Na tematykę

Odpuść sobie książki, których tematyka nie do końca do ciebie przemawia. Jeśli cenisz sobie powieści erotyczne, to rozejrzyj się za czymś z tego gatunku literackiego. Jeśli np. widzisz, że będzie to romans kobiety po przejściach, a taka tematyka cię zwyczajnie męczy, to poszukaj książki, która opowie o młodzieńczej fascynacji. Nie łudź się, że nagle zapałasz miłością do kryminałów, jeśli nigdy ich nie czytałaś.

Czy w opisie nie ma czegoś irytującego

Wiele kobiet ma coś, o czym nie cierpi czytać. Dla jednych będą to wątki historyczne, dla drugich tematyka wojenna, a dla trzecich  książki o bohaterach psychopatycznych, które ociekają przemocą. Jeśli coś w opisie sugeruje, że możesz mieć do czynienia ze swoim znienawidzonym motywem, to nie kupuj tej książki, poczekaj, aż będzie dostępna w bibliotece, bo naprawdę szkoda 40 zł.

Na objętość

Każda z nas wie, jak długie książki jej odpowiadają. Jeśli wolisz cienkie, to takie wybieraj. Nie każda z nas przepada za ciągnącymi się opisami.  Ale istnieją też osoby, które nie lubią cienkich książek, bo dopiero zaczynają odczuwać radość z obcowania z literaturą, a powieść już ma swoje zakończenie.

Na ilość dialogów

One ożywiają akcję, gdy jest ich za mało, możesz się zwyczajnie nudzić podczas lektury. Dlatego nie wybieraj powieści z przydługawymi opisami przyrody i życia na wsi.

Na język

Najlepiej przeczytać dwie pierwsze strony, by ocenić język autora. Jedni preferują bardziej użytkowy, jakim posługuje się Blanka Lipińska, a drudzy bardziej kwiecisty, vide Agata Czykierda-Grabowska. Wybieraj książki skrojone na miarę twoich potrzeb.

Na osobę autora

Jeśli czytałaś powieści Magdaleny Kordel i przypadły ci do gustu, możesz śmiało sięgnąć po jej najnowsze dzieło, raczej się nie zawiedziesz. Jeśli Żulczyk zraził cię do siebie językiem, jakim się posługuje, nie najlepszym pomysłem jest zakup jego kolejnej książki.

Na recenzje w internecie

Zobacz, co o danej książce piszą osoby, które już ją przeczytały. Jeśli wypowiadają się w większości pozytywnie, istnieje spora szansa, że ty również będziesz zadowolona z lektury.  Gdy przeważają negatywne opinie, sprawdź, czym zostały uzasadnione. Czasem to, co jest dla kogoś minusem, zbyt emocjonalny styl pisania, dla ciebie może stanowić atut.