Moda alergika

Na co zwrócić uwagę, aby kupić wygodne buty?

Na co zwrócić uwagę, aby kupić wygodne buty

Choć w sklepach z butami półki uginają się pod ciężarem botków, kozaków i szpilek, to w rzeczywistości znalezienie wygodnych butów bardzo często stanowi nie lada wyzwanie. Niestety, od wielu lat sieciówki idą na ilość kosztem jakości. Buty produkuje się w olbrzymich ilościach w Chinach, wybierając jak najtańszy surowiec. Na co zwrócić uwagę, aby kupić wygodne buty?

Czy tworzywo, z którego wykonano buty, nie jest zbyt twarde

Niestety, wiele z nas kupuje piękne buty, wychodzi w nich raz z domu i nigdy więcej do nich nie wraca. Dlaczego tak się dzieje? Buty okazują się zbyt twarde i w rezultacie okropnie nas obcierają w każdym możliwym miejscu. Stopa boli i krwawi. Buty wydają się do niczego. Na szczęście grubość tworzywa można ocenić w sklepie. Jeśli jest ono mało elastyczne i przyjazne dla stopy, to lepiej odpuść sobie te buty, nawet jeśli są na gigantycznej promocji. Lepiej przeznacz nieco więcej pieniędzy na zakup butów wykonanych z lepszego tworzywa. Nawet ekoskóra może być miękka i elastyczna. Dzięki dopasowywaniu się do ruchów stopy, pracowaniu wraz z nią, nie odczuwamy żadnego dyskomfortu.

Czy but nie jest na styk

Jeśli kupujesz but, który jest na styk, sporo ryzykujesz. Pamiętaj, że w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego, twój organizm odkłada wodę i puchnie. W rezultacie przed okresem możesz mieć problem, aby wcisnąć stopę do buta. Poza tym do takich botków czy kozaków bardzo często nie założysz już grubszej skarpetki. Takie buty mogą też obcierać twoje palce.

Czy but nie jest za luźny w kostce lub przy pięcie

Jeśli but jest za luźny, to po pierwsze, będzie nieestetycznie kłapał. Nie jest to jednak najgorsze. Może bowiem nawet spaść ze stopy podczas chodzenia lub przyczynić się do skręcenia kostki. Wybieraj buty, które idealnie leżą na twojej stopie, bo zakup za luźnych szpilek może zakończyć się bolesną kontuzją.

Z jakiego materiału wykonano buty?

Ostatnio modne stało się wykonywanie butów z plastiku i innych nieprzewiewnych materiałów. Niestety, jest to dosyć ryzykowne, gdyż grozi potliwością stopy oraz jej grzybicą. W takich butach nie będzie ci się chodziło zbyt komfortowo.

Czy istnieje możliwość regulacji

Dobrze, gdy kupujesz szpilki czy sandałki z paskiem wokół kostki. Może model ten nieco skraca nogi pod względem optycznym, ale jest szalenie praktyczny. Dzięki niemu będzie ci się wygodniej nosiło sandałki czy szpilki, nie skręcisz w nich kostki. Ważne jednak, aby pasek miał możliwość regulacji. Inaczej jest całkowicie bez sensu, bo nie dostosujesz go do swojego aktualnego obwodu w kostce.

Sposób zakładania butów

Jeśli kupujesz kozaki za kolano, które mają minisuwak tuż przy samej stopie, a potem żadnego rozpięcia i musisz przeciskać nogę przez kilkadziesiąt centymetrów buta, to lepiej sobie odpuść ten zakup. Zakładanie i ściąganie takich kozaków jest prawdziwym koszmarem, którego lepiej sobie zaoszczędzić. Pamiętaj, że buty powinny być praktyczne i nadawać się do szybkich wyjść na miasto.