Lifestyle

Na co warto zwrócić uwagę podczas budowania domu energooszczędnego?

Na co warto zwrócić uwagę podczas budowania domu energooszczędnego

Jeżeli chcesz zbudować dom energooszczędny, to z całą pewnością będzie wymagało to wielu różnych rozwiązań kompleksowych. Trzeba będzie inaczej zaprojektować cały budynek, ale też jego instalację. Również często okazać się może, iż decyzje architektoniczne takie, jak zagospodarowania działki bądź lokalizacja domu, wpływać będą na charakterystykę energetyczną domu. O czym jeszcze warto będzie pamiętać przy budowaniu energooszczędnego domu jednorodzinnego? Podpowiadamy!

Ważne cechy budynku energooszczędnego

Bardzo często konstrukcja oraz instalacja energooszczędna domu powinny być zgodne z architektonicznymi decyzjami. Trzeba bowiem za wszelką cenę ograniczyć najpierw zapotrzebowanie domu na energię, a następnie dostosować do tego instalacje. Aby osiągnąć więc jak najmniejsze zapotrzebowanie na energię, potrzebna będzie klasyczna… bryła budynku! Można w tym celu zaprojektować budynek o prostej bryle czy też dość zwartym kształcie, np. bez wnęk. Pamiętaj – im większa będzie powierzchnia ścian, tym większe odnotować można straty ciepła. A tego przecież chcesz… uniknąć!

W energooszczędnych domach warto będzie zrezygnować z piwnicy, bo ona odpowiada za duże straty ciepła. Dodatkowo, wiąże się z większymi kosztami budowy domu. Również lokalizacja garażu czy nieogrzewanych pomieszczeń będzie mieć wpływ na zapotrzebowanie energetyczne domu. Można zmniejszyć zużycie energii poprzez zamieszczenie ich np. tak, by były dodatkowym buforem ciepła. Jeśli część ogrzewana będzie oddzielona termicznie od nieogrzewanej części, to może być to wówczas dość skuteczne rozwiązanie. Pamiętaj także o mostkach cieplnych – trudno je zlikwidować zwłaszcza w domu z ogrzewanym garażem, kiedy chcesz osiągnąć wymaganą szczelność powietrzną garażu. Trzeba wówczas zastosować ciepłą bramę garażową oraz wentylację naturalną.

Jak to jest ze sferami temperatury w domu energooszczędnym?

Jeżeli chcesz sprawić, by budynek był możliwie energooszczędny, ważne będzie wówczas strefowanie temperaturowe,. Polega ono na odpowiednim rozmieszczeniu pomieszczeń ogrzewanych i dostosowaniu układu funkcjonalnego do orientacji budynku względem stron świata. Od strony północnej powinieneś wówczas zlokalizować pomieszczenia, w których występują duże wewnętrzne zyski ciepła (np. kuchnia) lub pomieszczenia o niższych temperaturach projektowanych, (np. garderoba czy przedpokój). Od strony południowej powinny znaleźć się: pokój dzienny, sypialnie i jadalnia. Łazienka, WC, pralnia i kotłownia powinny z kolei być jak najbliżej siebie zatem, możliwie w centrum całego budynku. Planując rozmieszczenie pomieszczeń staraj się zrobić to tak, aby uzyskać najmniejszą różnicę temperatur między sąsiadującymi ze sobą pokojami.

W jaki sposób rozmieścić okna domu energooszczędnego?

Rozmieszczenie okien może znacząco wpłynąć na całościowy bilans energetyczny domu, a także na to, jak bardzo jest w nim ciepło oraz… ile ciepła z domu ucieka! Skierowanie głównych okien na południe w większości przypadków sprzyjać będzie zyskom ciepła. W elewacjach północnych korzystna będzie zaś wyłącznie niewielka powierzchnia okien – nie stracisz wówczas ciepła w zimie, a oświetlenie dzienne z tego kierunku i tak będzie minimalne. Planując układ przegród przeszklonych, zachowaj konieczne zdrowy rozsądek i umiar po to, aby przyjęte przez Ciebie rozwiązanie nie miało negatywnych skutków (jak np. przegrzewanie w okresie letnim czy też pogorszenie funkcjonalności lub wyglądu domu).

Rozmieszczenie pokojów kontra… instalacja

Rozmieszczenie pomieszczeń w domu jednorodzinnym ma naprawdę duży wpływ na efektywność całego projektu instalacji. Wnętrza, do których doprowadzać będziesz ciepłą wodę (np. kuchnia, łazienka czy WC), powinny zostać ulokowane możliwie blisko siebie – a więc, najlepiej zgrupowane w jednym pionie. Wiąże się to również z ograniczeniem strat podczas dystrybucji ciepła oraz kosztem wykonania całości instalacji. Jeśli odcinki są krótkie, możesz zrezygnować z zastosowania obiegu cyrkulacyjnego.

Blisko siebie warto umieścić również pomieszczenia, z których będziesz odprowadzał powietrze. Ułatwi to w dużym stopniu zaprojektowanie i wykonanie systemu wentylacji. W krótkich kanałach, straty ciśnienia na przepływie powietrza są… niewielkie. Projektując instalacje wewnętrzne, pamiętaj zatem o wymaganych grubości izolacji przewodów i kanałów oraz pozostawieniu w tym celu odpowiedniej przestrzeni. Najlepiej będzie zlecić takie zadanie… specjaliście.

Spójny projekt instalacji oraz rozwiązań architektonicznych w energooszczędnym domu powinien zapewnić nie tylko oszczędność energii, ale też… komfort użytkowania przed domowników. Instalacje muszą być więc zaprojektowane tak, aby umożliwić dodatkowo:

– posiadanie jak najkrótszej długości rury, kanały i okablowanie,
– uzyskanie wystarczającej ilości miejsca do umieszczenia energooszczędnych urządzeń,
– bezproblemową obsługę, montaż i konserwację instalacji,
– zabezpieczenie rur, chroniące przed wytwarzaniem hałasu.

Projekty Domów – Horyzont

 

Komentarze (17)

donna

3 lata temu

Energooszczędne urządzenia to coś, w co pragnę zainwestować, jak tylko sytuacja gospodarcza się ustabilizuje.

darienne

3 lata temu

Widzę wiele przydatnych rad. Rzeczywiście są one praktyczne. Laik od razu wie, na co ma zwrócić uwagę.

tina

3 lata temu

Na pewno ważne jest wykorzystanie naturalnego światła dziennego oraz zapobieżenie stratom energii cieplnej.

gina_d

3 lata temu

Dom energooszczędny to świetna sprawa:)

eve_lina

3 lata temu

U mnie nikt nie pomyślał o zabezpieczeniu rur przed wydawaniem hałasu i teraz mam super efekty akustyczne w mieszkaniu.

livia

3 lata temu

Trzeba znaleźć też dobrych fachowców, którzy rzeczywiście zrobią najkrótsze okablowanie, a nie jakąś fuszerkę.

kaśka

3 lata temu

Warto pomyśleć o energooszczędności, projektując dom.

graciela

3 lata temu

Dom energooszczędny to bardzo praktyczne rozwiązanie.

karina

4 lata temu

Warto pomyśleć zawczasu i wydać teraz nieco więcej, ale potem płacić niższe rachunki.

doda

4 lata temu

Ja sama chętnie zamieszkałabym w takim domu energooszczędnym, ale na razie jesteśmy skazani na blok. Ale może jak odłożymy trochę pieniędzy, to coś z tym zrobimy.

gabryśka

4 lata temu

Jeśli budujemy dom od podstaw, to warto zadbać o to, by był energooszczędny i generował jak najmniejsze opłaty za media.

jona

4 lata temu

Warto wiedzieć, jak zbudować dom energooszczędny i nie wydawać potem tysięcy złotych na jego ogrzewanie czy oświetlenie.

wenus

4 lata temu

Ostatnio domy energooszczędne stają się coraz modniejsze. Oszczędzamy na nich, ale też chronimy środowisko.

nefre

4 lata temu

Ja właśnie się zastanawiam nad piwnicą. Z jednej strony powoduje straty ciepła. Z drugiej mogłabym w niej trzymać przetwory z lata:)

amiga

4 lata temu

Bardzo ciekawa analiza związana z rozmieszczeniem okien w domu:)

fiore

4 lata temu

Marzy mi się właśnie taki dom energooszczędny, w których nie będę płacić kosmicznych rachunków za media.

afrodyta

4 lata temu

Bardzo praktyczne porady, dobrze jest wiedzieć na co zwrócić uwagę, aby dom był energooszczędny.

Komentarze są wyłączone.