rodzaje alergii
Coley Christine z Unsplash

Wielu z nas mierzy się z różnego rodzaju alergiami. Ich objawy najmocniej nasilone są w okolicach wiosny, kiedy wiele kwiatów i traw pyli – jednak istnieją również alergie całoroczne, a z czynnikami je powodującymi możemy spotkać się niemal codziennie, niezależnie od pory roku.

Alergia na pyłki

Alergia to, mówiąc w skrócie, nadmierna reakcja organizmu na czynnik zwany alergenem, który osłabia organizm i prowadzi do objawów chorobowych, takich jak kichanie czy katar. Osoby uczulone biorą często leki, które owe niedogodności niwelują. Alergie na blogu penicylina.pl opisane są w sposób szczegółowy, w serwisie znajdują się także porady dla alergików. Oprócz stosowania leków, wskazana jest także odpowiednia dieta oraz stopniowe narażanie się na alergen w celu uodpornienia. Jeśli jednak jesteś osobą uczuloną na pyłki, na wiosnę możesz przeżywać gehennę.

Uczulenie na pyłki to jeden z najpopularniejszych rodzajów alergii. Do objawów należy w tym przypadku między innymi kichanie, wodnisty katar, swędzenie w okolicach oczu i gardła. Jest to uczulenie, które daje o sobie znać w momencie, kiedy w powietrzu znajduje się sporo pyłków – traw, roślin czy kwiatów. Dostając się do układu oddechowego podrażniają go i powodują reakcję alergiczną. Aby wiedzieć, czy nasze objawy to na pewno alergia, wykonuje się testy alergiczne. Można je robić od października do grudnia.

Alergia na zwierzęta

Jedną z alergii, która nie jest sezonowa w kontekście objawów, jest uczulenie na zwierzęta. Zazwyczaj jest to uczulenie na sierść konkretnego zwierzęcia – psa, kota czy innej istoty, która może powodować reakcję alergiczną. Jedną z najczęstszych alergii jest uczulenie na koty. W tym przypadku wystarczy, że kot znajduje się w tym samym pomieszczeniu. Często wystarczy również pościel, czy koc, gdzie zwierzę zostawiło nieco swojej sierści. Alergia na zwierzęta objawia się podobnie jak uczulenie na pyłki – swędzeniem w okolicach oczu i gardła, kichaniem i katarem. Na uczulenie na kota i psa działają często te same leki, które są stosowane w przypadku innych alergii, oraz picie dużej ilości płynów.

Alergia na gluten i inne składniki pożywienia

Są również alergie związane ze spożywanymi pokarmami. Te mogą być najróżniejsze. Spośród najbardziej rozpowszechnionych alergii na jedzenie możemy wyróżnić alergię na laktozę, a także uczulenie na gluten czy soję. Ponieważ są to substancje, które występują w wielu składnikach, nawet tych, po których nie spodziewalibyśmy się ich występowania, alergicy, którzy wiedzą, że są uczuleni, powinni dokładnie czytać składy wszystkich produktów spożywczych. Również w restauracjach dostępne są spisy wszystkich możliwych alergenów, występujących w produktach, z których wykonuje się potrawy.

Życie z alergią na gluten czy soję nie należy do najłatwiejszych. W takim przypadku należy bardzo uważać na to, co się je, ponieważ spożycie alergenu może skończyć się puchnięciem gardła, krztuszeniem i generować liczne, szkodliwe dla zdrowia problemy.

Alergik zawsze powinien sprawdzić źródło alergii za pomocą testów, tak, by wyeliminować potencjalnie niebezpieczny produkt ze swojego życia.