PODRÓŻ I WAKACJE Życie z alergią

Na co alergik powinien zwrócić uwagę, planując wakacje?

Na co alergik powinien zwrócić uwagę, planując wakacje

Wielkimi krokami zbliża się lato, a wraz z nim sezon wakacyjnych wyjazdów. Część osób już od stycznia wie, gdzie będzie odpoczywać, ale niektórzy dopiero zastanawiają się nad kierunkiem podróży. Na co alergik powinien zwrócić uwagę, planując wakacje?

Na roślinność

Jeśli wyjeżdżamy w miejsce, w którym rosną egzotyczne rośliny, istnieje spore niebezpieczeństwo, że któraś z nich będzie pylić podczas naszych wakacji i nas uczulać. O ile możemy przewidzieć, jak działa na nas topola czy brzoza, o tyle nie wiemy, jak reagujemy na tropikalne drzewa. Dlatego też warto przed wyjazdem zaopatrzyć się w zestaw leków antyhistaminowych oraz adrenalinę, która może okazać się przydatna zwłaszcza w przypadku silnej reakcji uczuleniowej. To właśnie ona może nam wówczas uratować życie.

Na tradycyjne potrawy

Zwróć uwagę, jakie są najpopularniejsze lokalne potrawy i co zawierają. Oczywiście, dania mogą się różnić w zależności od koncepcji kucharza, ale często baza jest stała i niezmienna. Np.  dana zupa jest doprawiana curry.  Jeśli ta przyprawa uczula, musisz unikać wszystkich dań, które ją zawierają.

Na dostęp do opieki medycznej

Coraz więcej Polaków wybiera się w miejsca, które dotychczas nie cieszyły się duża popularnością wśród turystów. Niesie to ze sobą ryzyko, że nie znajdziemy w pobliżu fachowej opieki medycznej, a ta może się przydać w przypadku silnego uczulenia. Np. Tbilisi jest bardzo europejską metropolią, choć znajduje się już w Azji, ale gruzińskie wioski są odcięte od cywilizacji, żyją w nich głównie rolnicy. Oznacza to, że gdy coś ci się stanie podczas zwiedzania dziewiczej przyrody, będziesz zdany wyłącznie na siebie.

Na ofertę sklepów spożywczych

Dobrze, aby móc w nich znaleźć dobrze nam znane produkty międzynarodowych koncernów o zadeklarowanym składzie. Jeśli uczulają cię produkty spożywcze, informacja o zanieczyszczeniu orzeszkami ziemnymi może okazać się bardzo cenna.

Na pogodę i klimat

Jeśli masz delikatną skórę lub jesteś uczulony na słońce, to podróż do Afryki nie jest najlepszym rozwiązaniem. Nawet kremy z wysokim filtrem mogą okazać się słabym zabezpieczeniem. Bliska obecność morza wielu alergikom pozwala oddychać pełną piersią, ponieważ powietrze nie jest takie ciężkie i jest lepiej nawilżone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *