morfologia u niemowląt

Po urodzeniu dziecka konieczne są badania, które określają jego ogólny stan zdrowia. Badania, w tym pobór krwi, pozwalają na wykluczenie różnych chorób. Morfologia u niemowląt jest więc bardzo istotnym elementem profilaktyki i diagnostyki. Co warto o niej wiedzieć?

Morfologia – badanie krwi

Morfologia krwi to podstawowe badanie, które wykonuje się w celu określenia ilości oraz jakości znajdujących się w niej elementów. Wykonywane jest w celu profilaktyki oraz diagnostyki, szczególnie przy podejrzeniu chorób zakaźnych czy stanów zapalnych. Morfologię można wykonać w każdym wieku pacjenta, także u tych najmłodszych, tuż po urodzeniu. Dlaczego noworodkom wykonuje się morfologię krwi?

Morfologia krwi u niemowląt

U nowo narodzonego dziecka można pobrać krew z żył zlokalizowanych w grzbiecie dłoni, stóp, łokci, nadgarstków, głowy czy nawet kostki przyśrodkowej. Miejsce wkłucia igły jest ważne, ponieważ przy stanie zapalnym skóry, należy wybrać inną lokalizację. Problemem mogą być krwiaki, pojawiające się po pobraniu krwi, czy zakażenie lub uszkodzenie naczyń. Przed pobraniem krwi należy dokładnie zdezynfekować dane miejsce. Przyrządy używane do badania muszą być w pełni czyste i wysterylizowane. Do badań przesiewowych, krew pobierana jest z pięty dziecka.

Krew u niemowlaka

Badanie krwi pozwala na określenie jej poszczególnych składników, czyli elementów morfotycznych. Erytrocyty to czerwone ciałka krwi, które transportują tlen do komórek. U niemowląt, norma erytrocytów wynosi 4.1-6.1 milionów na mikrolitr. Oprócz czerwonych, duża rolę odgrywają także białe krwinki, czyli leukocyty, które występują jako agranulocyty i granulocyty. Ich norma wynosi 9-30 x 10 3na mikrolitr krwi. Przy wielu chorobach przewlekłych, liczba białych krwinek może być obniżona, dlatego często wykonuje się tego typu badania. Wtedy morfologia pozwala określić, czy mamy do czynienia z leukopenią czy leukocytozą. Ilość krwinek podnosi się przy ostrej infekcji, co także jest istotnym wskaźnikiem dla lekarza.

dzieckoIlość to nie wszystko, ponieważ drugą, ważną kwestią jest objętość w stosunku do całej krwi dziecka. Hematokryt, bo tak fachowo określana jest taka informacja, w badaniu oznaczana jest skrótem Hct lub Ht. Dla noworodków, norma mieści się w granicach 44-64%. Obniżona objętość to zwykle anemia, zaś podwyższony hematokryt może oznaczać nadkrwistość czy odwodnienie. Znanym współczynnikiem jest hemoglobina, czyli białko zawarte w czerwonych ciałkach krwi. Norma HGB u niemowląt po urodzeniu wynosi 14.5-24.5 g/dL.

Wyniki badania krwi zawsze interpretuje lekarz. Niepokojące sygnały, czyli wszelkie odstępstwa od normy, mogą skłonić lekarza do podjęcia dalszych kroków medycznych, czyli zlecenia dodatkowych badań. Morfologia jest jednym z podstawowych i zarazem najważniejszych badań, dlatego nie można jej bagatelizować, także u niemowląt.

Katarzyna Antos